Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei de pensionare

Buna ziua,
Sunt nascuta in 23.04.1955, lucrez din anul 1977 pana in prezent.In aceasta perioada am lucrat 10 ani in grupa II de munca cu 70% in functia de tehnician proiectant.
Va rog sa-mi transmiteti daca se ia in consideratie grupa II de munca la reducerea varstei de pensionare, avand in vedere ca am lucrat in functia de tehnician proiectant.
Va multumesc!
* Cei 10 ani lucrati cu timp 70% inseamna 7 ani lucrati cu 100%
Pentru cei 7 ani de grupa II beneficiati de:
- un spor suplimentar la vech in munca de 3 luni la an (7 x 3 = 21 luni = 1 an si 9 luni)
- de reducerea varstei de pensie cu 1 an

* O femeie nascuta in Aprilie 1955 are dreptul la pensie limita de varsta in Mai 2015
In cazul Dvs, vi se reduce varsta cu 1 an urmare celor 7 ani de Grupa II si dreptul la pensie limita varsta va fi in Mai 2014 (in ziua nasterii)
Bruta, utilizator