avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei de pensionare

Buna ziua,
Sunt nascuta in 23.04.1955, lucrez din anul 1977 pana in prezent.In aceasta perioada am lucrat 10 ani in grupa II de munca cu 70% in functia de tehnician proiectant.
Va rog sa-mi transmiteti daca se ia in consideratie grupa II de munca la reducerea varstei de pensionare, avand in vedere ca am lucrat in functia de tehnician proiectant.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 10:27, 6 August 2013
* Cei 10 ani lucrati cu timp 70% inseamna 7 ani lucrati cu 100%
Pentru cei 7 ani de grupa II beneficiati de:
- un spor suplimentar la vech in munca de 3 luni la an (7 x 3 = 21 luni = 1 an si 9 luni)
- de reducerea varstei de pensie cu 1 an

* O femeie nascuta in Aprilie 1955 are dreptul la pensie limita de varsta in Mai 2015
In cazul Dvs, vi se reduce varsta cu 1 an urmare celor 7 ani de Grupa II si dreptul la pensie limita varsta va fi in Mai 2014 (in ziua nasterii)
Ultima modificare: Marți, 6 August 2013
Bruta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta teodorina teodorina Buna ziua, Lucrez din anul 1977 luna decembrie pana in prezent 2011 luna iulie, in aceasta perioada am 10 ani lucrati in grupa a II-a de munca cu 70%. Va rog ... (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? geo56 geo56 Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat. (vezi toată discuția)
Data pensionarii - beneficiar grupa de munca badale cuta badale cuta Ma numesc Cuta sunt nascuta in iunie 1955 lucrez la CFR din anul 1977 si am beneficiat de grupa 2 de munca pina in anul 2001,doresc sa aflu cind ma incadrez ... (vezi toată discuția)