Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Procura pentru intrare minor in tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Procura pentru intrare minor in tara

buna ziua am o intrebare nepoata mea e plecata din luna septembrie anul trecut in Italia cu copilu in virsta de 4 ani ,jumatate nepotul meu tatal copilului e arestat nu sint casatoriti civil cind a plecat a facut procura pe 4 luni acum vrea sa se intoarca in tara si am inteles ca nu poate scoate copilul din Italia pentru ca ii trebuie iar procura de la tata .Sint in impas cine ma poate ajuta cu un sfat ce trebuie sa fac sa poata veni cu copilul in tara multumesc anticipat celor care imi pot da un sfat
Va trebui sa mearga un notar la el ca sa ii de iarasi procura.
Daca cel mic are pasaport romanesc, nu are nevoie de nimic altceva pt a veni in tara. Bineinteles ca apoi nu mai iese din Romania fara acordul tatalui sau o hot a instantei.
Nu are nevoie de procura sa se intoarca in tara, procura ii trebuia doar la iesirea din Romania.
problema e ca nu se poate trimite procura prin posta ,fax nu e valabil am citit ceva in care trebuie supralegalizata la ministerul de externe si trimisa de ei la consulat nu am inteles bine
are pasaport romanesc dar am inteles ca nu ii dau voie italieni sa plece cu copilul