Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Serviciu reluat din concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Serviciu reluat din concediu crestere copil

In acest moment sunt in concediu crestere copil, dar luni ma intorc la serviciu. Am doua intrebari. Va rog sa imi spuneti daca este necesar sa fac cerere de incetare a suspendarii contractului si ce act normativ imi da dreptul la a lucra 6 ore din 8. Si mai am o intrebare. Daca lucrez 6 ore cum sunt platita? La 6 sau la 8 ore? Va mltumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
In practica , se procedeaza astfel:
- salariatul face cerere de reluare a activitatii ca urmare a terminarii CCC
- angajatorul ,pe baza cererii dvs, va emite decizia de incetare a suspendarii c.i.m.

Nu exista niciun act normativ care sa prevada reducerea timpului de munca la revenirea din CCC fara a va fi afectate drepturile salariale.
1. Puteti beneficia de program redus, de 6 ore pe zi, pentru alaptare numai pana la varsta de 1 an a copilului.

2. In acest caz nu se reduce salariul, el este platit integral de catre angajator din fondul de salarii.