avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Serviciu reluat din concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Serviciu reluat din concediu crestere copil

In acest moment sunt in concediu crestere copil, dar luni ma intorc la serviciu. Am doua intrebari. Va rog sa imi spuneti daca este necesar sa fac cerere de incetare a suspendarii contractului si ce act normativ imi da dreptul la a lucra 6 ore din 8. Si mai am o intrebare. Daca lucrez 6 ore cum sunt platita? La 6 sau la 8 ore? Va mltumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:19, 8 August 2013
~ Conținut șters la cerere ~
In practica , se procedeaza astfel:
- salariatul face cerere de reluare a activitatii ca urmare a terminarii CCC
- angajatorul ,pe baza cererii dvs, va emite decizia de incetare a suspendarii c.i.m.

Nu exista niciun act normativ care sa prevada reducerea timpului de munca la revenirea din CCC fara a va fi afectate drepturile salariale.
1. Puteti beneficia de program redus, de 6 ore pe zi, pentru alaptare numai pana la varsta de 1 an a copilului.

2. In acest caz nu se reduce salariul, el este platit integral de catre angajator din fondul de salarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reincepere activitate in ccc loredanaelena loredanaelena buna ziua va rog sa ma aj intr-o pb delicata:am o angajata care este in ccc din martie si dir general o piseaza sa se intoarca la munca. m-am interesat la itm ... (vezi toată discuția)
Program redus dupa concediu maternitate LauraEP LauraEP Buna ziua! Nu gasesc pe internet un articol recent din care sa reiasa clar daca am dreptul la program redus (6 ore) odata cu intoarcerea la serviciu din CCC. ... (vezi toată discuția)
Model cerere catre angajator solicitare ccc CrasneanuDaniela CrasneanuDaniela Buna ziua, Va rog, daca ma puteti ajuta, cu un model de cerere de solicitare a concediului pentru crestere copil catre angajator? Daca eu solicit CCC pe o ... (vezi toată discuția)