avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Program redus dupa concediu maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Program redus dupa concediu maternitate

Buna ziua! Nu gasesc pe internet un articol recent din care sa reiasa clar daca am dreptul la program redus (6 ore) odata cu intoarcerea la serviciu din CCC. In ce conditii am acest drept? Cat timp? Exista vreo scapare de care se poate folosi angajatorul meu ca sa nu imi acorde acest program redus? Precizez ca acum copilul are 1 an si 7 luni, ma intorc zilele acestea la birou. De asemenea, daca imi schimb locul de munca, mai am acest drept sau se negociaza la angajare? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:11, 18 Noiembrie 2019
Reducerea programului de munca dupa revenirea din CCC nu este prevazuta in niciun act normativ. ... in acest caz, sunt mai multe solutii :
- incheierea unui act aditional la c.i.m., cu acordul partilor, insa exista posibilitatea si reducerii salariului ;

- existenta unei recomandari medicale pentru reducerea programului de lucru
Ce fel de recomandare medicala? Cumva aici se incadreaza alaptatul? Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Reducerea programului de munca dupa revenirea din CCC nu este prevazuta in niciun act normativ. ... in acest caz, sunt mai multe solutii :
- incheierea unui act aditional la c.i.m., cu acordul partilor, insa exista posibilitatea si reducerii salariului ;

- existenta unei recomandari medicale pentru reducerea programului de lucru

Da, poate fi si alaptatul ...
O ultima intrebare, daca se poate.. Stiti cumva cand se aduce aceasta adeverinta de la medicul de familie? E obligatoriu sa o aduc in prima zi de munca sau astept sa o ceara cei de la HR? Pana acum nu mi-au scris niciun cuvintel despre programul redus, desi i-am intrebat... Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Da, poate fi si alaptatul ...

Era bine s-o aveti la revenirea la munca...nu va fi solicitata de catre angajator .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil si intoarcerea la serviciu mariabc mariabc Buna seara, Incepand cu data de 14 dec 2016 voi intra efectiv in ccc, insa as vrea sa ma intorc la serviciu in data de 1 feb 2017. Intrebarea este: in cazul ... (vezi toată discuția)
Program scurt - alaptare AlinaStefanuca AlinaStefanuca Buna ziua ma voi intoarce la birou inainte de a implini copilul 1 an si stiu ca am dreptul la program de 6 ore pana implineste copilul 1 an pt ca ... (vezi toată discuția)
Serviciu reluat din concediu crestere copil ContSters98540 ContSters98540 In acest moment sunt in concediu crestere copil, dar luni ma intorc la serviciu. Am doua intrebari. Va rog sa imi spuneti daca este necesar sa fac cerere de ... (vezi toată discuția)