Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuz eliberare placute de inmatriculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuz eliberare placute de inmatriculare

buna ziua
In urma unor probleme in trafic, mi s-a retinut permisul de conducere si placutele de inmatriculare de catre politie. Am depus plangere impotriva procesului verbal de contraventie la judecatorie și am solicitat, conform certificatului de grefa, restituirea permisului și a placutelor de inmatriculare. Politia mi-a respins cererea. Ce pot sa fac in acest caz?
Va multumesc
Care au fost motivele nerestituirii permisului si placutelor?
Trebuie sa fi primit un raspuns, nu se restituie ptr ca.....

Placutele se retin impreuna cu certificatul de inmatriculare

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:

b) nu sunt respectate normele tehnice constructive referitoare la transportul produselor periculoase;
o) plăcuţele cu numerele de înmatriculare sau de înregistrare nu sunt conforme cu standardul sau au aplicate dispozitive de iluminare, altele decât cele omologate;
p) datele din certificatul de înmatriculare sau de înregistrare nu concordă cu caracteristicile tehnice ale vehiculului;
r) vehiculul nu a fost radiat din circulaţie în cazurile prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă;
s) vehiculul nu este asigurat de răspundere civilă în caz de pagube produse terţilor prin accidente de circulaţie, conform legii;

(3) În situaţiile prevăzute la alin.(1) lit.b), o), p), r) şi s), odată cu reţinerea certificatului de înmatriculare, poliţistul rutier retrage şi numerele de înmatriculare sau de înregistrare.
(4) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare, cu excepţia celor care nu corespund standardelor, se restituie proprietarului sau utilizatorului vehiculului de către poliţia rutieră, la prezentarea de către acesta a dovezii încetării motivului pentru care documentul a fost reţinut, în condiţiile prevăzute în regulament.

Art. 202. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, precum si placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare se restituie de catre serviciul politiei rutiere care le are în pastrare, proprietarului sau utilizatorului vehiculului, la prezentarea de catre acesta a dovezii încetarii motivelor pentru care s-a dispus masura tehnico-administrativa.
(2) În cazul introducerii plângerii împotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, în dovada înlocuitoare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare se înscrie mentiunea ca vehiculul are drept de circulatie pentru 30 de zile, cu posibilitatea prelungirii dreptului de circulatie, iar placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare se restituie de catre politia rutiera în baza ordonantei presedintiale emise de instanta investita cu solutionarea cauzei sau a hotarârii judecatoresti ramase definitive.
Revin cu mai multe amanunte în ceea ce priveste retinerea permisului si a placutelor de inmatriculare. Baza legala stipulata in procesul verbal de contraventie este: art.7 din Legea nr.38/2003 ,, Transporturile de persoane sau bunuri în regim de taxi se pot executa ca servicii de interes public pentru populaţie, de regulă, în interiorul unei localităţi, numai pe baza autorizaţiei pentru transport în regim de taxi, valabilă, emisă de autoritatea administraţiei publice locale, în condiţiile prezentei legi”
Precizez ca dețin AUTORIZATIE DE TRANSPORT PERSOANE IN REGIM DE INCHIRIERE.
Articolul precizat mai asus se refera la ... regim de taxi.
Puteti sa-mi spuneti va rog care e diferenta dintre transport persoane în ,, regim de taxi” și ,,Regim de inchiriere”?
va multumesc.