Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Va rog mult sa imi spuneti cand ma pot pensiona anticipat, avand in vedere ca sunt nascuta pe 24 aprilie1957, si am 20 de ani in grupa de munca II. Va multumesc!
Conditii de indeplinit:
Varsta 55 de ani si 9 luni.
Stagiu de 38 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat.

Legea 263/2010

ART. 62

3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) si g).

ART. 49

(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;

g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar

Daca anii de grupa,sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani(3 luni la 1 an).
-O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard(60 de ani si 9 luni).
Reducerea se acorda numai daca indepliniti conditia de stagiu de 30 de ani si 9 luni.

20+5=25 de ani de stagiu

Daca nu mai aveti si alt stagiu,nu indeplini conditia nici pentru pensie anticipata partiala(30 de ani si 9 luni).

1. Ati uitat sa spuneti care este stagiul de cotizare (vechimea in munca) pana acum.

2. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru cei 20 de ani lucrati in grupa a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni dar numai daca aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani si 9 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare, pe care il aveti acum, inca 5 ani.

3. - Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 56 de ani si 3 luni, in iulie 2013 (adica oricand de azi inainte) daca aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani si 39 luni.
- La stagiul de cotizare (vechime in munca) pe care il aveti acum adaugati 5 ani si daca rezulta 30 de ani si 9 luni atunci va puteti pensiona pentru limiat de varsta.

4. Daca nu aveti cei 30 de ani si 9 luni atunci veti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 9 luni, in ianuarie 2018.

5. Puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 9 luni, daca aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 9 luni.

6. Puteti solicita pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 9 luni, daca veti avea un stagiu de cotizare de 30 de ani si 9 luni.