Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata salariu la timp
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata salariu la timp

Buna dimineata,
Pe data de 16 martie 2009 mi-a incetat CIM prin restructurarea postului.
CIM prevedea ca plata a salariului datele de 15 si 30 ale lunii.
Din cauza dificultatilor financiare ale firmei, salariile ne-au fost platite, incepand de la inceputul anului, in 8 transe in loc de 2.
Azi suntem in 18 martie si eu nu am primit salariul pe ultima perioada lucrata pana la incetarea CIM din data de 16 martie.09
Toti angajatii care au mai ramas in firma sunt nemultumiti ca nici ei nu-si primesc salariile la timp.
Eu ar trebui sa iau si un salariu compensatoriu dupa cum reiese din preavizul pe care l-am primit din partea angajatorului.
Cand ar trebui sa-mi dea acest salariu compensatoriu?
Mai nou, angajatorul vrea sa faca noi contracte de munca la toti angajatii cu 2 ore in loc de 8.
Unde ar trebui facuta sesizarea pentru neplata salariilor la timp pt.ca angajatorul tot spune ca nu are bani...?
Daca firma face restructurari in masa, e foarte probabil ca intampina in mod real dificultati financiare.
Angajatorul este totusi obligat prin lege sa plateasca salariile cu prioritate fata de alte datorii... Mai asteptati cateva zile, iar daca nu va primiti banii, faceti intai o sesizare la Inspectoratul Teritorial de Munca, apoi, desigur, puteti sa o actionati si in judecata (daca va fi cazul).
lory10 a scris:

Daca firma face restructurari in masa, e foarte probabil ca intampina in mod real dificultati financiare.
Angajatorul este totusi obligat prin lege sa plateasca salariile cu prioritate fata de alte datorii... Mai asteptati cateva zile, iar daca nu va primiti banii, faceti intai o sesizare la Inspectoratul Teritorial de Munca, apoi, desigur, puteti sa o actionati si in judecata (daca va fi cazul).

Daca angajatorul are dificultati financiare, trebuie sa-l intelegem pana cand?La urma urmei, omul a muncit...n-a avut niciun fel de "dificultati".Ma aflu intr-o situatie similara oarecum.Am demisionat (nu mi-am primit salariul pe o luna si jumatate), am "asteptat " o luna(nici acum nu stiu de ce am lasat sa treaca acest timp), apoi am trimis o notificare angajatorului in care i-am solicitat plata drepturilor salariale restante in termen de 5 zile, nu mi-a platit si acum ce e de facut?Sa astept sa faca rost de bani?Eu nu cred ca e normal asa ceva.
Daca angajatorul , refuza din diverse morive- chiar financiar, sa va achite drepturile salariale, aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata pentru obligarea la plata acestor salarii. Hotararea definitiva si irevocabila a instantei de judecata constituie titlu executoriu.
Fiind un litigiu de munca, acesta este scutit de plata taxelor judiciare.
Medu a scris:

Daca angajatorul are dificultati financiare, trebuie sa-l intelegem pana cand?La urma urmei, omul a muncit...n-a avut niciun fel de "dificultati".Ma aflu intr-o situatie similara oarecum.Am demisionat (nu mi-am primit salariul pe o luna si jumatate), am "asteptat " o luna(nici acum nu stiu de ce am lasat sa treaca acest timp), apoi am trimis o notificare angajatorului in care i-am solicitat plata drepturilor salariale restante in termen de 5 zile, nu mi-a platit si acum ce e de facut?Sa astept sa faca rost de bani?Eu nu cred ca e normal asa ceva.

Nu am spus ca trebuie sa-l intelegeti sau sa-l asteptati un termen indefinit.
In situatia de mai sus, se intarziase doar cu vreo doua zile plata salariului si i-am recomandat sa mai astepte putin, pt. ca acel angajator a platit totusi pana acum salariile restante si e de preferat o rezolvare amiabila.
E optiunea fiecaruia cat timp sa-si pasuiasca debitorul. Daca totusi angajatorul nu plateste, asa cum am precizat deja, se poate intenta actiune in instanta.
Buna ziua!
As avea si eu mare nevoie d eun model de notificare al angajatorului pentru neplata salariului. Va multumesc