Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita, evacuare chirias
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita, evacuare chirias

Buna ziua,vreau sa stiu care sint caile legale pentru impiedicarea unei executari silite intr-un contract de inchiriere in derulare.Mentionez ca propietarul nu are motive care sa duca la asa ceva,numai ca doreste sa plec din apartament.
Nu stiu daca a facut asa ceva,dar in ultimul email mi-a conumicat ca face demersurii in sensul acesta.
Va multumesc
Contestatia la executare
VA MULTUMESC
Car3men a scris:

Contestatia la executare

Aceeasi problema dar pe invers:
Daca acel chirias nu respecta conditiile prevazute in contract (durata, vandalizari, intarzieri la plata etc.), contractul poate fi inzestrat cu titlu executoriu de evacuare?

Multumesc, Stefan
Evacuarea se poate doar cu actiune in instanta. Doar ca si clauza in contract nu poate fi pusa in aplicare.
Va multumesc,asa stiam si eu dar dupa NCC se pare ca nu mai trebuie sa ajungi in instanta