avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita, evacuare chirias
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita, evacuare chirias

Buna ziua,vreau sa stiu care sint caile legale pentru impiedicarea unei executari silite intr-un contract de inchiriere in derulare.Mentionez ca propietarul nu are motive care sa duca la asa ceva,numai ca doreste sa plec din apartament.
Nu stiu daca a facut asa ceva,dar in ultimul email mi-a conumicat ca face demersurii in sensul acesta.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: SAUNDU , utilizator 11:29, 16 August 2013
Contestatia la executare
VA MULTUMESC
Car3men a scris:

Contestatia la executare



Aceeasi problema dar pe invers:
Daca acel chirias nu respecta conditiile prevazute in contract (durata, vandalizari, intarzieri la plata etc.), contractul poate fi inzestrat cu titlu executoriu de evacuare?

Multumesc, Stefan
Evacuarea se poate doar cu actiune in instanta. Doar ca si clauza in contract nu poate fi pusa in aplicare.
Va multumesc,asa stiam si eu dar dupa NCC se pare ca nu mai trebuie sa ajungi in instanta

Alte discuții în legătură

Pact comisoriu gradul iv - reziliere de drept contract ce inchiriere vladion2005 vladion2005 Buna ziua. Am incheiat un contract de inchiriere, in calitate de proprietar, pe perioada ianuarie 2013-ianiarie 2015. Chiriasul a acumulat datorii la ... (vezi toată discuția)
Proces verbal scris de mana Egnar Egnar buna ziua spuneti-mi un proces verbal scris de mana intre mine propietar si chirias ,cu martori ,este luat i considerare in instanta?am inchiriat csa si acum ... (vezi toată discuția)
Chirie sebastianconstantin sebastianconstantin daca in contract e stipulat ca neplata chiriei se sanctioneaza in contidiile legii, dupa cat timp te poate da afara legal din imobil. (vezi toată discuția)