Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelamurire contract de vanzare/cumparare teren agricol ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelamurire contract de vanzare/cumparare teren agricol intravilan

Buna ziua,
In urma cu cateva zile am cumparat o bucata de teren intravilan la tara, categoria teren arabil. In ziua cand am fost la notar pentru semnarea actelor finale, vanzatorul m-a rugat sa-l las sa-si stranga la toamna, cultura de porumb care era pe teren la momentul vanzarii. I-am spus ca sunt de acord, nu este nici un fel de problema, drept urmare notarul a trecut in contractul de vanzare-cumparare la final, acest lucru: faptul ca eu, cumparatorul, „sunt de acord ca vanzatorul sa recolteze porumbul de pe acest teren”.
In prezent, intrebarea mea este: daca peste cativa ani eu voi vrea la randul meu sa vand acest teren, aceasta ultima propozitie (cu acordul meu privind recoltarea porumbului de catre vanzator) ar putea sa ma impiedice sa vand terenul respectiv? Si intreb acest lucru pentru ca am auzit tot felul de povesti si intamplari pe la colegi cu astfel de clauze ascunse in contracte si care au constituit piedici ulterioare in vanzarea terenurilor/bunurilor respective. Inclusiv in cazul meu, notarul a descoperit in ultimul moment o sulta de vreo 200 de lei pe care o avea proprietarul catre fosta sa sotie… (nu mai intru in detalii…) dar care s-a rezolvat cu o declaratie notariala a sotiei…

Va multumesc anticipat pentru amabilitate si pentru raspunsuri.
Nu are nimeni nici un raspuns pentru mine? O idee? Nimic, nimic?