Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... daca am avut alcoolemie in aerul expirat peste 0,6
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

daca am avut alcoolemie in aerul expirat peste 0,6

pot sa fac o cerere pt a putea conduce pana la calcularea alcoolemiei in sange?
PErmisul este retinut pe perioada cercetarilor , dvs avand o dovada fara drept de circulatie.
Singurul care din punct de vedere legal,intr-o astfel de situatie da aprobare sa circulati in continuare este procurorul care instrumenteaza cauza. Sperantele ca procurorul sa dispuna eliberarea unei dovezi provizorii de circulatie sunt sub zero.
Puteti face cererea dar sansele sunt mici.
0,6 in aerul expirat inseamna 1,25 - 1,30 in sange. deci e peste limita legala mult.
si daca imi iasa 0 la proba de sange cinei vinovat pt ca permisul a fost retinut pe nedrept.?????????asta cum se mai considera, primesc despagubiri ca miam pierdut locul de munca din cauza lor?
Daca s-a savarsit un abuz de drept , va puteti indrepta impotriva agentului de politie care a comis aceasta nedreptate , pt daune morale si materiale , daca au existat.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat