avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolatie exterioara apartament bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolatie exterioara apartament bloc

Buna seara. Ce conditii legale trebuie indeplinite pt a se izola hidrotermic pe exterior un apartament la bloc(doar pe cheltuiala proprieterului) daca asociatia de proprietari nu este implicata?Aceste conditii difera de la un oras la altul(de la o primarie la alta) sau nu? Ce sanctiuni se aplica in cazul in care aceste conditii legale nu sunt indeplinite?Sunt anumite firme desemnate special pt aceste lucrari?Daca da, cine desemneaza aceste firme?Daca nu ,atunci ce firme pot executa aceste lucrari?Va multumesc.
Exista unitati acreditate care executa lucrari de modernizare si eficientizare energetica
De regula nu sunt de preferat executia de lucrari partiale care nu asigura efectul scontat si nu beneficiaza de garantie
In situatia nerespectarii cadrului legal de executie,autoritatea locala poate dispune diferite sanctiuni,amenda,pana la dezafectarea executiei si readucerea partii comune la forma anterioara interventiei
Care sunt aceste unitati acreditate? Trebuie anumite acte de la primarie sau din alta parte pe care sa le obtina proprietarul apartamentului?Care sunt aceste acte?Cati ani se ofera garantie pt a fi o lucrare de calitate?
In primul rand trebuie sa aveti acordul asociatiei de proprietari deoarece fatada este proprietate comuna, iar proprietarii nu pot face lucrari pe aceasta proprietate comuna fara acordul asociatiei.

In al doilea rand, la primarie exista birouri, servicii, directii (gospodarie comunala) sau cum s-or fi numind ele, oricum ceva care tine de urbanism si unde trebuie sa mergeti sa va interesati cum trebuie sa procedati legal pentru a va putea izola apartamentul pe exterior.
Poate ca la ei gasiti si o lista de firme care executa aceste lucrari.
Problema majora o constituie aspetul ca autoritatea locala,cel putin in Bucuresti nu acorda autorizatie de constructie pentru executie modernizare si eficientizare energetica [entru persoane fizice respectiv executie partiala lucrare care nu garanteaza efectul scontat si nu beneficiaza de garantie
Incercati sa solutionati problema prin implicarea presedintelui de asociatie
Stiti cumva care sunt regulile impuse de autoritatea locala in Timisoara?

Alte discuții în legătură

Izolatia termica a unui bloc Mariana Petriuc Mariana Petriuc Am un apartament de 3 camere la unul din capatele blocului. In total blocul are 8 scari. Partial locatarii unor scari si-au facut izolarea termica a blocului ... (vezi toată discuția)
Aprobare izolatie termica bloc orsolya orsolya Buna ziua, As avea o intrebare legata de izolatia termica a blocului. Locuind la parter ne-am izolat apartamentul cu destul de mult timp in urma, inca de ... (vezi toată discuția)
Bloc neizolat. situatii izolari apartamente in 2020 trd002200 trd002200 Buna ziua. Am auzit ca s-au mai si schimbat legile in ultimii 2 ani legat de aspectul exterior al blocurilor din orase. Am o situatie la care poate reusim ... (vezi toată discuția)