Forum Discuţii juridice Executare silită ce trebuie sa obtin de la executor pentru a-mi debloca ...
Discuție deschisă în Executare silită

ce trebuie sa obtin de la executor pentru a-mi debloca salariul ?

1. am fost executat silit ( s-a dat o sentinta la judecatorie ) pentru un credit neachitat si s-a primit documentul intocmit de executor la locul de munca , unde mi s-a fixat si cuantumul sumei poprite lunar.
2. pentru aceeasi suma mi s-a pus poprire si pe pensie
3. suma pentru care platesc lunar din pensie este compusa din credit+comision executor+comision casa de pensii
4. lunar mi se retine o suma din salariu
5. daca astept fara sa ma confrun cu executorul, casa de pesii va retine pana la concurenta sumei din documentul primit si ma voi alege in final cu suma retinuta din salariu ca fiind in plus
-cum trebuie sa procedez ?
Vi se reține 1/3 din toate veniturile, și din pensie și din salariu. Nu vi se reține nimic în plus.
de unde stie casa de pensii cand sa se opreasca din retinere ?
Păi nu casa de Pensii, dvs trebuie sa aveți grijă să nu vi se rețină în plus. Când știți că se s-a achitat creanța veți solicita executorului ridicarea popririi.
fata de suma stabilita de instanta si de comisionul pentru executor stabilit prin aceeasi sentinta de executare silita, la terminarea popririi ma pot trezi ca executorul mai calculeaza ceva in plus ?
eu sunt de buna credinta si luna de luna achit ceea ce mi s- a solicitat
Penalitățile și dobânda la credit.