Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Promisiune bilaterala vanzare-cumparare, il pot ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Promisiune bilaterala vanzare-cumparare, il pot impiedica pe vanzator sa renunte la vanzare?

Buna ziua,

In calitate de Cumparator:
1) Am o Promisiune Bilaterala de Vanzare-Cumparare imobil cu arvuna. Actul este incheiat acum doua zile la notar.
2) Sunt in termenul pana la care este prevazuta pefectarea actului de vanzare cumparare.
3) Am inregistrat la notar Notarea Dreptului de Promisiune asupra imobilului.

Ma intereseaza ca in cazul in care Vanzatorul doreste sa renunte la vanzare:
A) Pot introduce o actiune in instanta cerand aplicarea Promisiunii?
B) Daca stiti cazuri similare si care sunt sansele de reusita ale acstei actiuni?

Va multumesc mult.

Vînzătorul este obligat să-şi respecte obligaţia asumată prin antecontract, aceea de a vinde.

Dacă refuză închierea actului, puteţi uza de acţiunea în prestaţie tabulară. Hotărîrea judecătorească va ţine loc de act translativ de proprietate.

Toată problema este aceea de a şti cum a fost formulată clauza de arvună - adică, să nu fie de fapt o clauză de dezicere în favoarea vînzătorului, caz în care instanţa nu îl va putea obliga să vîndă.
Multumesc frumos pentru raspuns.

Pentru elucidare reproduc pasajul continand clauza de Arvuna din Promisiunea Bilaterala de Vanzare-Cumparare:
"Eu Promitentul Vanzator declar ca promit sa vand lui ... dreptul de proprietate asupra imobilului ...
Pretul la care promit si accept Vanzarea este de 35xxx EURO, din care am primit azi, data autentificarii prezentului inscris, suma de 5000 EURO, suma care are titlul de Arvuna, cu regimul juridic prevazut de Art. 1298 Cod Civil, adica, daca Promitentul Vanzator, din culpa, nu inchete Contractul de Vanzare-Cumparare, va restitui dublul Arvunei primite (adica 10.000EURO), iar daca Pfromitentul Cumparator, din culpa, nu incheie Contractul de Vanzare-Cumparare, va pierde Arvuna data (adica 5000EURO), daca parte - Promitentul Vanzator sau Promitentul Cumparator - care nu este in culpa nu alege calea sa ceara instantei executarea vanzarii. Diferenta de 30xxxEURO urmeaza sa o primesc la data perfectarii Contractului autentic de Vanzare-Cumparare", respectiv pana la date de 18 Aprilie 2009."

Sunt foarte deacord cu colegul meu: veti putea actiona pe promitentul vanzator in instanta, pentru perfecatrea vanzarii, astfel incat sentinta sa tina loc de act autentic de vanzare-cumparare.
Am un sfat pentru dumneavoastra. daca il banuiti pe vanzator ca se razgandeste sau ca nu este serios in promisiunea pe care a facut-o... pentru termenul din 18 aprilie 2009 faceti o notificare scrisa adresata promitent vanzatorului cam cu 7-10 zile inainte, in care aduceti-i aminte despre scadenta din 18 aprilie, fixati si notarul la care doriti sa se faca vanzarea sau daca acesta a fost deja determinat aduceti-i aminte cine este notarul si la ce adresa se afla, atentionati-l ca s-a obligat sa isi pregateasca toate documentele necesare pana la data scadenta, fixati so o ora exacta, daca nu ati stabilit verbal. Astfel, in caz de litigiu, veti avea o dovada in plus ca ati avut buna credinta in derularea tranzactiei. In data de 18 aprilie, mergeti la notarul convenit si cereti-i sa intocmeasca un proces verbal de constatare a neprezentarii vanzatorului la data si ora convenita.
De ce spun asta? Pentru ca in instanta (daca va trebui sa ajungeti acolo) nu veti putea demonstra prea usor ca la data de ... ati fost prezent si ca cealalta parte a lipsit. Se va pune problema unde v-ati asteptat unul pe celalalt sau la ce ora, sau care dintre notarii localitatii a fost investit cu pregatirea actelor pentru vanzare.

Mult succes!
Notificarea despre care face vorbire laris este extrem de utilă. Dar, pentru ca notarul să ia act de prezenţa sau lipsa unei persoane şi să întocmească o încheiere de certificare, trebuie ca notificarea să fie trimisă prin executorul judecătoresc şi să cuprindă toate elementele necesare - adică locul, data, ora şi scopul întîlnirii. Altfel, notarul va refuza certificarea.

PS
Clauza redată mai sus nu este una de dezicere. Veţi avea posibilitatea de a cere instanţei o hotărîre într-o acţiune în prestaţie tabulară.
Domnilor avocati va multumesc foarte mult. Marturisesc ca in cazul in care as ajunge in situatia nedorita mi-ar place ca unul dintre dumneavoastra sa-mi apere clauza.

Problema e acum ca Vanzatorul are inregistrata in buletin adresa imobilului pe care il vinde, si eu stiu sigur ca nu locuieste acolo. As putea sa:
1) Trimit o scrisoare recomandata la adresa din buletin. Ea va ajunge in casuta postala dar Vanzatorul nu o va ridica.
2) Exista alte cai oficiale de a-l anunta pe Vanzator?
As putea sa:
- La Telefon - il sun cu 10 zile inainte in prezenta unor martori, eventual chiar din cabinetul notarului si stabilesc cu el data perfectarii Actului de Vanzare-Cumparare
- La Serviciu - avand in vedere ca stiu vag unde lucreaza Vanzatorul (lucreaza la o Primarie de sector) as putea trimite acolo o scrisoare recomandata pentru a-l notifica despre data si ora pentru realizarea Actului de Vanzare-Cumparare
- Personal - as putea sa ii cer o intalnire si sa il notific in prezenta unor martori

Exista vreo alta cale sau niste persoane/firme care sa se ocupe de notificari de genul acesta?

E de asemenea util sa demonstrez, cu cat mai multe dovezi, ca sunt un cumparator de buna credinta si care isi respecta intelegerea din Promisiunea de Vanzare-Cumparare bilaterala. Nu-mi vin in cap alte actiuni pe care le-as putea face in sensul acesta...