avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Validare poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Validare poprire

In fapt am luat masina in leasing cf ctr din data de 05.09.2008

pret achizitie 48800 EUR

platit - Avans 15%
platit - 6 rate
rata 7-8-9 restante - 1028EUR/luna/rata

predat camion in data de 09.07.2009 - in conditii impecabile

banca vinde camion cu 20.000 eur UNUI CUMPARATOR - deci LA UN PRET EXTREM EXTREM DE MIC in data de 09.12.2009

banca ma executa silit pentru 20.387eur(taxa de reziliere cumpusa din toate ratele de leasing ramase de achitat si valoarea reziduala)

S-a judecat insolventa, radiat firma debitoare

In data de 16.06.2010 s a obtinut incuviintarea executarii silite impotriva fidejusorului (si administratorul firmei contractante)

In data de 06.11.2012 s a primit comunicarea de infiintare poprire

In data de 14 feb 2013 s a solicitat instantei cererea de validare poprire


FIRMA x – A CONTRACTAT LEASINGUL
D- NA Y - ADMINISTRATOR SI FIDEJUSOR

FIRMA Z – TERT POPRIT
D-NA Y DEBITOR(SI ANGAJAT AL SC Z SRL) SI ADMINISTRATOR AL SC Z SRL


intrebari:

exceptia perimarii - posibil?
exceptia prescriptiei - posibil?
clauze abuzive solicitarea ratelor ramase de achitat si valoarea reziduala - posibil?
Va rog ma ajutati sa formulez o intampinare?

trebuie sa intru in proces ca reprezentant al tertului poprit si de asemenea si ca fidejusor?
ce aparari poate invoca tertul porprit si ce aparari poate invoca fidejusorul
?


Multumesc mult,


PS as avea nevoie si de un model de intampinare....:sorry:
Ultima modificare: Vineri, 30 August 2013
ancut75, utilizator
Cel mai recent răspuns: ancut75 , utilizator 21:22, 21 Martie 2015
Daca datele sunt reale, cererea de validare este tardiv formulata(mai mult de 3 luni, art. 460 C.pr.civ in vigoare la data inceperii executarii). Nu va pot oferi un model de intampinare pentru ca fiecare speta presupune abordare distincta.
Multumesc pentru raspuns.

06.11.2012 - s a primit comunicarea de infiintare a popririi

in termen de 15 zile tertul trebuie sa infiinteze poprirea sau sa faca plata. Nu s a dat curs comunicarii de infiintare a popririi.
Dupa expirarea celor 15 zile, creditorul poate formula cererea de validare in termen de 3 luni- eu asa am inteles citind despre validare poprire.
Deci ar fi in termen cererea.

Intrebarea mea este legata mai intai de incuviintarea executarii silite care este facuta in 2010, iar urmatoarea forma de executare este inceputa in 2012 - nu cumva se perima si prin urmare se si prescrrie dreptul de executare?
Ultima modificare: Vineri, 30 August 2013
ancut75, utilizator
Si ar mai fi o intrebare: contractul de leasing trebuia sau nu investit cu formula executorie?
Motivele intampinarii:

1.Exceptia perimarii executarii:

Conform Art. 389 cpc - Daca creditorul a lasat sa treaca 6 luni de la data indeplinirii oricarui act de executare, fara sa fi urmat alte acte de urmarire, executarea se perima de drept si orice parte interesata poate cere desfiintarea ei.

In speta incuviintarea executarii silite a fost admisa in data de 16.06.2010, iar comunicarea de infiinatare a popririi este facuta in data de 06.11.2012.


Va rog frumos sa imi spuneti daca este corect si legal formulat
2.Exceptia prescripriei executarii:

Prescrierea dreptului de a pune în executare titlul executoriu.

Perimarea nu afectează dreptul creditorului de a începe o nouă executare silită, înăuntrul termenului de prescripţie a dreptului de a obţine executarea silită.
Dacă intervine însă prescripţia executării silite, perimarea lipseşte de efect actele de executare silită anterioare, iar începerea unei noi executări silite este nulă.

In speta incuviintarea executarii silite a fost facuta in data de 16.06.2010, deci dreptul de executare silita s a prescris in data de 16.06.2013.

Alte discuții în legătură

Intampinare....sau contestatie Herra_ Herra_ Subiect: VA ROG SA (ma) CORECTATI- Solicit desfiintarea executarii silite, urmare a constatarii perimarii de drept Buna dimineata, Am intocmit o ... (vezi toată discuția)
Perimare in executare prin poprire ContSters249161 ContSters249161 Buna ziua! Sunt debitor intr-o executare prin poprire. Din suma executabila am fost executat partial. Desi executorul a notificat tertul poprit, acesta nu a ... (vezi toată discuția)
Executare silita pentru credit nevoi personale popa_v popa_v Buna ziua! Azi, am primit executare silita pentru un credit de nevoi personale. Singurul venit e salariul pe care mai am 2 exec silite. Dar, de la 1 sept. ... (vezi toată discuția)