Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

Buna ziua,

As dori sa ma interesez si eu de ceva ce am auzit de la un prieten de familie.
Este adevarat ca o luna pe an se poate iesi mai usor la pensie???
Si inca ceva am citit in ziarul : click .... ca in fiecare an se creste cu cate un an varsta de iesit la pensie .... daca ar fi asa mama mea in varsta de 54ani ar putea sa iasa la anu la pensie , dar cand se duce la casa de pensii ii zice ca se ia dupa anu in care sa nascut. De ce nu se ia dupa vârsta care e sa ziceam la anu.
Ex: la anu varsta de pensionare este de 59 de ani si 6luni sau ceva de genu si ea sar incadra deoarece a lucrat 18ani in grupa intai de munca si are 30 de ani de munca la activ.

Astept si eu raspuns.

Va multumesc anticipat :))
1. Nici prietenul dvs. si nici ziaristii nu cunosc legea referitoare la pensionare.

2. Reveniti cu luna si anul nasterii mamei dvs. si va spun exact cand poate solicita pensie.
4 mai 1959 - 18ani grupa 1 si aproape 34 ani grupa 2

multumesc pt raspuns

deci nu e adevarat ca odata pe an se poate iesi mai rpd la pensie?
1. - Nu este adevarat ca o luna pe an se iese mai repede la pensie.
- Nu stiu cine inventeaza astfel de povesti.

2. - Prima data ati spus ca are 30 de ani de vechime in munca din care 18 ani in gr.I de munca.
- Acum spuneti ca are 18 ani in gr. I si 34 de ani in gr. a II-a de munca, ar fi cam 54 de ani de munca deci mama dvs. ar lucra de la data nasterii (!?).

3. Am sa merg pe datele pe care le-ati spus prima data (30 de ani vechime in munca din care 18 ani in gr.I de munca).

4. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

5. Pentru cei 18 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (61/5 - 4/0 = 57 ani si 5 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 9 ani (30 + 9 = 39 de ani).

6. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani si 5 luni, in octombrie 2016;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 5 luni, in octombrie 2016, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 5 luni.

7. Verificati in carnetul de munca si reveniti cu date corecte pentru a da un raspuns corect (nu poate sa aiba si 34 de ani in gr. a II-a de munca).
Nati inteles si poate si eu mam exprimat gresir.
scuzele de rigoare
deci mama lucreaza de la 17ani si are 34 de ani de munca (cu 2ani de pauza altfel ar fi avut mai mult) din care 18ani in gr.1 de munca si restu in gr.2 de munca
1. Eu am inteles exact ce ati scris dvs.:
18ani grupa 1 si aproape 34 ani grupa 2

2. Conform noilor date:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni (61/5 - 7/6 = 53 de ani si 11 luni;
- se aduga la stagiul de cotizare 13 ani (34 + 13 = 47 de ani).

3. In aceste conditii putea solicita pensie pentru limita de varsta, la 53 de ani si 11 luni, in aprilie 2013.

4. Asadar oricand de azi inainte poate solicita pensie pentru limita de varsta.