Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se intampla in acest caz cu CIM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se intampla in acest caz cu CIM?

Maine urmeaza sa primesc un avertisment scris pe care evident il voi contesta la tribunal.Ce se intampla in acest caz cu CIM? Se suspenda?Merg la serviciu la fel ca inainte?La cate asemenea avertismente ti se desface CIM?Multumesc
De unde stiti ca maine o sa primiti avertisment scris? S-a efectuat o cercetare disciplinara cu privire la o abatere diosciplinara? Daca sanctiunea este AVERTISMENT, CIM nu sufera nici o modificare, deci dumneavoastra va prezentati incontinuare la munca.
La intrebarea "La cate asemenea avertismente ti se desface CIM?" raspunsul ar trebui sa-l gasiti in ROI a unitatii.
Sa inteleg ca si in cazul avertismentului este necesara o cercetare disciplinara(intrunirea unei comisii,etc,etc)?Asa am fost anuntat telefonic de catre seful meu ierarhic!
In conformitate cu prevederile CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.75. (1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o sanctiune nu poate fi dispusa mai
inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

(2) Pentru cercetarea abaterii disciplinare si propunerea sanctiunii, angajatorul constituie
o comisie. Din comisie va face parte fara drept de vot, in calitate de observator, si un
reprezentant al organizatiei sindicale al carui membru este salariatul cercetat.

(3) Comisia il va convoca in scris pe salariatul cercetat, cu cel putin 5 zile lucratoare
inainte. Convocarea va indica cel putin motivul, data, ora si locul intrevederii.

(4) In cadrul cercetarii se vor stabili faptele si urmarile acestora, imprejurarile in care au
fost savarsite, precum si orice date concludente dupa care sa se poata stabili existenta
sau inexistenta vinovatiei. Ascultarea si verificarea apararilor salariatului cercetat sunt
obligatorii.
(5) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (4) fara
un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea
cercetarii disciplinare prealabile.
(6) Activitatea de cercetare a abaterii disciplinare impune stabilirea urmatoarelor
aspecte:
a) imprejurarile in care fapta a fost savarsita;
b) gradul de vinovatie a salariatului;
c) consecintele abaterii disciplinare;
d) comportarea generala in serviciu a salariatului;
e) eventualele sanctiuni disciplinare suferite anterior de catre acesta.
(7) Salariatul are dreptul sa cunoasca toate actele si faptele cercetarii si sa solicite in
aparare probele pe care le considera necesare.
(8) Comisia propune aplicarea sau neaplicarea unei sanctiuni disciplinare dupa finalizarea
cercetarii.
(9) Lucrarile comisiei de disciplina se consemneaza intr-un registru de procese verbale.
(10) La stablirea sanctiunii se va tine seama de cauzele si gravitatea faptei, de
imprejurarile in care fapta a fost comisa, gradul de vinovatie al salariatului, eventualele
sanctiuni disciplinare suferite anterior de catre acesta.
(11) In baza propunerii comisiei de disciplina angajatorul va emite decizia de
sanctionare.

Daca nu ati fost convocat la cercetare disciplinara, decizia de sanctionare este nula.
Va multumesc din suflet!O sa va tin la curent cu ce se va intampla maine.
Pentru un avertisment dati angajatorul in judecata? Daca in RI scrie ca acesta se anuleaza daca in 6 luni nu mai aveti o alta abatere, nu se merita. Avertismentul nu se scrie in documente care merg in afara unitatii asa ca mai ganditi-va!