Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... terasa vecin / limita proprietate..este legal?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

terasa vecin / limita proprietate..este legal?

Buna ziua . Un vecin a turnat o placa de beton peste o constructie, exact pe limita de proprietate . Doresc sa stiu daca vecinul poate face o terasa la nivelul gardului din beton - de fapt, parapetul va fi mai sus cu cca 50 cm. - , exact lipit, pe limita de proprietate ? Mentionez, ca anterior, acolo era o magazie , insa fiind acoperis, acest lucru nu deranja . Acum, fiind vorba de o terasa , devine o problema , deoarece practic "priveste'" in curtea vecinior. Pentru aceasta terasa are nevoie de autorizatie de construire ? Are nevoie de acordul vecinilor scris pentru a construi pe limita de propreietate ?
Multumesc
CRM2013, utilizator
Daca placa este execu in vigoaretata strict in proprietatea vecinului,acesta nu a incalcat nicio dispozitie
Referitor la terasa,este hazardat a emite raspuns fara a cunoaste detaliile tehnice de amplasament
Referitor la aspectul ca terasa , devine o problema , deoarece practic "priveste'" in curtea vecinior,nu va puteti pronunta deoarece,vecinul are posibilitatea sa indeparteze aceasta situatie prin amplasare de policarbonat,ceea ce indeparteaza riscul invocat de dvs

Policarbonat...chiar si transparent, indeparteaza lumina...e vorba de spatiu destul de limitat, cu imobile inalte/2nivele...chiar este o problema. Practic placa este lipita, turnata de gardul vecinilor.