Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta minima intre constructie permanenta (terasa) ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta minima intre constructie permanenta (terasa) si limita de hotar

Buna ziua,

Sper ca ma puteti ajuta cu o nelamurire in ce priveste o constructie permanenta, respectiv o placa de beton (terasa) construita de vecin care este lipita de casa lui si de limita de hotar , respectiv de zidul despartitor intre casele npastre.
Casa vecina s-a construit la o distanta de minim 2 m fata de limita de hotar respectand legea (are aceasa distanta deoarece are gamurile indrepatate inspre curtea mea) dar respectiva placa de beton (terasa care urmeaza a fi acoperita) este construita intre casa lui si limita de hotar (mai exact este lipita de fundatia de beton care despart casele noastre).
Intrebarea mea este : este legal conform legilor in vigoare sa construiasca o asemenea terasa si anume lipita de gardul despartitor dintre case?
Pun aceasta intrebare deoarece conform codul civil , articolul 612 daca nu gresesc trebuie respectata o distanta de minim 60 cm fata de linia de hotar.
Va multumesc.
Buna ziua,
Puteti depune o sesizare scrisa la primarie.
Buna ziua,

Acesta este pasul urmator , sa ma interesez la primarie despre acest aspect dar eu vroiam sa stiu sigur daca articolul 612 din codul civil este aplicabil si acestui tip de constructie sau face referire doar constructiilor pe verticala ca sa ma exprim asa (blocuri/case).

Multumesc.
Acea terasa este o anexa a casei si pentru constructie ei este necesara Autorizatie de constructie.
Eu zic ca acel articol se aplica in cazul dvs.
Ionut.ion, utilizator
Am inteles perfect dar o ultima intrebare si imi cer scuze ca sunt mai pisalog dar daca casa avea in plan trecut construirea unei terase? unde trebuia sa se termne aceasta terasa? mentionez ca casa a fost construita recent de la zero si eu vreau sa stiu daca este ok ca terasa respectiva ( fie ca este in planul casei fie ca nu este) sa fie lipita de gardul de la linia de hotar.

Va multumesc.
La hotar, daca exista acordul vecinului in cauza, sau la minim 60 de cm de acesta ( daca prin Certificatul de urbanism sau alte hotarari nu se prevede altfel). daca nu primeste acel acord.