Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura vanzare masina epava
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura vanzare masina epava

Un autoturism al societatii a fost declarat dauna totala in urma unui incendiu. La ce valoare se inregistreaza in contabilitate epava si ce se trece pe factura de vanzare ca si denumire de produs a acestei epave?
Buna ziua,

Autoturismul se vinde la fier vechi? Nu prea se intelege din mesaj pentru ce se intocmeste factura.
La ce inregistrare in contabilitate va referiti? Autoturismul nu este inregistrat in contabilitate?

Numai bine
Autoturismul este inregistrat in contabilitate, este complet amortizat, se va casa. Se va vinde unei firme de dezmembrari auto. Avea asigurare casco, urmeaza sa primim despagubirea si epava. Despagubirea stiu ca se inregistreaza cu suma de la asigurari dar epava la ce valoare se inregistreaza? Pe factura ce se trece "produse reziduale" sau cum pur si simplu "epava" ca si denumire?
Nu este nevoie sa mai inregistrati "epava" in contabilitate; veti factura contravaloarea acesteia ca si piese sau carcasa la pretul negociat cu firma de dezmembrari, urmata de scoaterea ei din evidenta prin cazare.

Numai bine