Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general epava-leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

epava-leasing

Buna ziua, am si eu o nelamurire: am o masina in leasing financiar.
masina a fost lovita dauna totala.
firma de leasing a fost despagubita de asigurarea sa si acum imi factureaza mie epava.
ma gandesc la o astfel de monografie: 167=2131 si 2813=2131
si factura cu epava sa o inreg tot in mijloace fixe 2131=404
epava urmeaza sa o ducem la fier vechi
nu as inreg din nou amortizare si cand am factura de la fier vechi sa inreg 6583=2131 si 411=7583.
este bine? ma puteti ajuta cu o idee mai buna?
multumesc mult pt orice sfat!
Diferenta ramasa neamortizata este o cheltuiala nedeductibila, care trebuie evidentiata in contabilitate.
Nu ati inregistrat la inceput, pe baza contractului si a facturii de avans masina?
Ba da am inregistrat la inceput 2131=167 si lunar amortizare 6811=2813.
Mai tarziu soferul are un accident-dauna totala.
SC leasing imi factureaza epava pt ca ei la randul lor sunt despagubiti de asiguratorul lor.
La factura cu epava ma gandeam la urmatoarea monografie:
167=2131 cu ratele ce mai erau de platit
2813=2131 cu ce s-a amortizat
6583=2131 diferenta dintre valoarea de inventar si ce s-a amortizat
si dupa ce scot mijlocul fix din evidente sa inreg epava facturata de societatea de leasing:
2131=404 si nu inreg amortizare
411=7583 cand o duc la fier vechi
6583=2131

multumesc mult!