avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general epava-leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

epava-leasing

Buna ziua, am si eu o nelamurire: am o masina in leasing financiar.
masina a fost lovita dauna totala.
firma de leasing a fost despagubita de asigurarea sa si acum imi factureaza mie epava.
ma gandesc la o astfel de monografie: 167=2131 si 2813=2131
si factura cu epava sa o inreg tot in mijloace fixe 2131=404
epava urmeaza sa o ducem la fier vechi
nu as inreg din nou amortizare si cand am factura de la fier vechi sa inreg 6583=2131 si 411=7583.
este bine? ma puteti ajuta cu o idee mai buna?
multumesc mult pt orice sfat!
Cel mai recent răspuns: cimpazu , utilizator 11:05, 29 Aprilie 2012
Diferenta ramasa neamortizata este o cheltuiala nedeductibila, care trebuie evidentiata in contabilitate.
Nu ati inregistrat la inceput, pe baza contractului si a facturii de avans masina?
Ba da am inregistrat la inceput 2131=167 si lunar amortizare 6811=2813.
Mai tarziu soferul are un accident-dauna totala.
SC leasing imi factureaza epava pt ca ei la randul lor sunt despagubiti de asiguratorul lor.
La factura cu epava ma gandeam la urmatoarea monografie:
167=2131 cu ratele ce mai erau de platit
2813=2131 cu ce s-a amortizat
6583=2131 diferenta dintre valoarea de inventar si ce s-a amortizat
si dupa ce scot mijlocul fix din evidente sa inreg epava facturata de societatea de leasing:
2131=404 si nu inreg amortizare
411=7583 cand o duc la fier vechi
6583=2131

multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent, vanzare fier vechi alinutza32 alinutza32 E prima data cand ma confrunt cu astfel de inregistrari. Am dezmembrat un mijloc fix, pe baza procesului verbal incheiat de comisia de inventariere. Mijlocul ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix NNorbert NNorbert Buna ziua As avea urm.caz, s-a cumparat o masina de taiat sticla in 2008 la valoarea de 2813.89 lei fara tva, s-a inregistrat in contabilitate ca si ... (vezi toată discuția)
Casare mijloace fixe maria_nicoleta9 maria_nicoleta9 Buna ziua O societate caseaza niste mijloace fixe, in urma carora rezulta 3000 kg fier vechi, pe care le vinde catre alte societate. daca puteti sa ma ... (vezi toată discuția)