Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casare masina avariata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casare masina avariata

Buna ziua!
Care sunt pasii si documentele necesare scoaterii din uz (casarii) unui autoturism neamortizat integral, dar avariat in proportie de 70%, fara CASCO!
Multumesc!
Se intocmeste o decizie de inventariere care constata ca mijlocul fix este avariat in proportie de 70%. Se completeaza un Proces verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe. Prezentati-va la Remat pentru a fi dezmembrat.

Inregistrarile contabile sunt:

2813=2133 scoaterea din evidenta a mijlocului fix la valoarea amortizata.
658.3=2133 inregistrarea valoarii neamortizate
3024=758.3 inregistrarea pieselor de schimb si a materialelor ce au rezultat in urma dezmembrarii autoturismului :
Multumesc frumos pentru ajutor!