Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... In UK este valabil acest articol din CP?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

In UK este valabil acest articol din CP?

Art. 16 Persoana care a comis una dintre infractiunile prevazute la art. 2 - 10, iar in timpul urmaririi penale denunta si faciliteaza identificarea si tragerea la raspundere penala a altor persoane care au savarsit infractiuni legate de droguri beneficiaza de reducerea la jumatate a limitelor pedepsei prevazute de lege.
In UK sunt alte reguli de drept.
Luati legatura cu un avocat penalist de acolo.
Articolul pe care l-ati postat este din Legea Nr. 143 din 26 iulie 2000 privind prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri nu din Codul Penal si se aplica in Romania.

E alta tara, deci nu se aplica legile romanesti decat daca fapta s-ar judeca in Romania. Insa puteti sa negociati cu politistii sau instanta o sentinta mai blanda deoarece ati cooperat la urmarirea penala a complicilor.
multumesc frumos.
va cer scuze,dar sunt o necunoscatoare,nu sunt jurist sau avocat.sunt o simpla secretara si am incercat sa aflu daca sotul unei prietene poate poate beneficia de reducerea pedepsei in caz de cooperare cu autoritatile competente din Marea Britanie,fapta fiind comisa acolo.multumesc