Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Denunþarea calomnioasã
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Denunþarea calomnioasã

Buna ziua!
Am avut o altercatie cu politistul de la mine din comuna(sef de post), m-a injurat m-a amnintat cand ma prinde ma amendeaza etc., am facut plangere la parchet dat degeaba au luat in considerare doar vorbele politistului nu m-au lasat sa dovedesc cu martori.
Dupa 2 sapt a pus pe ajutorii sai de politie sa ma opresca si sa ma amendeze (pt ca nu aveam actele la mine) au vorbit cu seful lor o ora pana sa ma amendeze.Am facut plangere la parchet: ca seful de post a dat dispozitie telefonice subalternilor sai sa ma amendeze dar degeaba au zis ca discutiile telefonice s-au limitat doar la probleme de serviciu.
Acum seful de post a facut plangere pt denunt calomios art.259Cp. ca nu a dat el dispozitii.
Ce sanse am eu sa cer in instanta convorbirile telefonice?
Eu am martori care au auzit cand zicea subalternul sau ``pt ce motiv sa-l amendez``?
Ce pot sa fac?
Este prea complicat sa va descurcati singur cu sfaturi primite de pe forum, va trebuie suportul unei persoane de specialitate (avocat).
Poate ca va descurcati si fara avocat..
Eu cred ca aveti un mare avantaj faptul ca puteti dovedi relatia conflictuala dintre dvs si acel sef de post prin plangerea facuta in urma cu 2 sapt.
Faceti plangere si cei ce cerceteaza cazul, in speta procurorul-ei controleaza politia poate dispune ascultarea mertorilor/telefoanelor...dar eu cred ca nu va puteti baza pe martori-credeti ca cei din politie, colegii lui vor merge impotriva politistului? sau credeti ca aveti asa de loiali si multi martori incat sa schimbati situatia...- nu uitati ca politistii la fiecare infractiune trecuta cu vederea au un nou prieten...
Trebuie sa cautati dovezi mai solide...-de pilda inregistrari audio-video-ceea ce e greu.
Dat fiind miza scandalului-ce castigati sau pierdeti, si bataia de cap -recomand la putina conciliere.
oricum-
succes
Buna ziua,

Referitor la denutarea calomnioasa, am fost chemat astazi la politie pt declatatii.Le-am zis sa-mi arate rechizitorul, ei zicandu-mi ca pt asta sunt chemat si ca anchetatorul care trebuia sa vina este plecat la Bucuresti si ca nu a venit de la parchet hartia.M-au pus sa dau o declaratie precum la o saptamana ma prezit sa dau declaratie dupa ce i-au la cunostinta depre cererea de denunt calomnios.Am facut gresala ca am dat aceasta declaratie?