Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sotul meu are varsta de 63 de ani si vechime in munca de 39 de ani. Se poate pensiona?Cei 5 ani de facultate se adauga la vechime?
Va multumesc.
Limita de varsta la 65 de ani
Pensie anticipata partiala cand doreste.
Penalizarea este 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.

De exemplu:pentru 24 de luni,penalizarea este de 18%.

Pentru 20 de luni=15%.

Facultatea este stagiu asimilat si va intra in calculul pensiei de limita de varsta(65).
1. Pentru un barbat care are acum 63 de ani varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani;
- pensie anticipata partiala, oricand de acum inainte.

3. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (daca se pensioneaza cu 24 de luni inainte de a implini 65 de ani diminuarea va fi de 24 x 0,75% = 18%).
- La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii si prin adaugarea perioadelor asimilate (armata + facultatea la zi)
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc mult.