avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sotul meu are varsta de 63 de ani si vechime in munca de 39 de ani. Se poate pensiona?Cei 5 ani de facultate se adauga la vechime?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: mihaialbert , utilizator 16:43, 3 Octombrie 2013
Limita de varsta la 65 de ani
Pensie anticipata partiala cand doreste.
Penalizarea este 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.

De exemplu:pentru 24 de luni,penalizarea este de 18%.

Pentru 20 de luni=15%.

Facultatea este stagiu asimilat si va intra in calculul pensiei de limita de varsta(65).
1. Pentru un barbat care are acum 63 de ani varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani;
- pensie anticipata partiala, oricand de acum inainte.

3. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (daca se pensioneaza cu 24 de luni inainte de a implini 65 de ani diminuarea va fi de 24 x 0,75% = 18%).
- La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii si prin adaugarea perioadelor asimilate (armata + facultatea la zi)
Ultima modificare: Joi, 3 Octombrie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata mystycum mystycum Buna seara,va supun atentiei urmatoarea situatie:tatal meu implineste luna aceasta pe 27 ,63 de ani cu o vechime in munca de 42 ani.As dori sa stiu cand poate ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala TomaSebastian TomaSebastian Buna ziua ! Sunt nascut la 18.11.1958 . Lucrez din anul 1976 cu carte de munca . As vrea sa-mi spuneti in ce an pot iesi la pensie anticipata partiala si cat ... (vezi toată discuția)
Cu ce penalizare iese la pensie un barbat de 60 ani cu 41 ani vechime olimpiacaratus olimpiacaratus Buna ziua, puteti sa imi spuneti daca un barbat de 60 ani (impliniti in 30.01.2014), 41 ani vechime + stagiul militar, poate iesi anticipat la pensie si daca ... (vezi toată discuția)