Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cu ce penalizare iese la pensie un barbat de 60 ani cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cu ce penalizare iese la pensie un barbat de 60 ani cu 41 ani vechime

Buna ziua,
puteti sa imi spuneti daca un barbat de 60 ani (impliniti in 30.01.2014), 41 ani vechime + stagiul militar, poate iesi anticipat la pensie si daca da, care ar fi penalizarea pana la varsta standard de pensionare.
Multumesc anticipat pt. raspunsul dvs.
Olimpia Dragomir
1. Daca are un stagiu de cotizare de 41 de ani (la care se mai adauga si armata de 1 an si 4 luni) poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani.

2. - Diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de diminuare.
- Daca solicita pensie anticipata partiala la 60 de ani diminuarea va fi de 0,75% x 60 de luni = 45%.
- Cand implineste 65 de ani pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii si prin adaugarea perioadelor asimilate (armata) si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.

3. - Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 de ani (el are numai 41 de ani).
- Stagiul militar se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane