avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cu ce penalizare iese la pensie un barbat de 60 ani cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cu ce penalizare iese la pensie un barbat de 60 ani cu 41 ani vechime

Buna ziua,
puteti sa imi spuneti daca un barbat de 60 ani (impliniti in 30.01.2014), 41 ani vechime + stagiul militar, poate iesi anticipat la pensie si daca da, care ar fi penalizarea pana la varsta standard de pensionare.
Multumesc anticipat pt. raspunsul dvs.
Olimpia Dragomir
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:59, 1 Mai 2014
1. Daca are un stagiu de cotizare de 41 de ani (la care se mai adauga si armata de 1 an si 4 luni) poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani.

2. - Diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de diminuare.
- Daca solicita pensie anticipata partiala la 60 de ani diminuarea va fi de 0,75% x 60 de luni = 45%.
- Cand implineste 65 de ani pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii si prin adaugarea perioadelor asimilate (armata) si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.

3. - Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 de ani (el are numai 41 de ani).
- Stagiul militar se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
Ultima modificare: Joi, 1 Mai 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata mystycum mystycum Buna seara,va supun atentiei urmatoarea situatie:tatal meu implineste luna aceasta pe 27 ,63 de ani cu o vechime in munca de 42 ani.As dori sa stiu cand poate ... (vezi toată discuția)
Pensie ioji1955 ioji1955 cand pot sa ies in pensie? sunt nascut in dec 1955si am 40de ani lucrati! ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala TomaSebastian TomaSebastian Buna ziua ! Sunt nascut la 18.11.1958 . Lucrez din anul 1976 cu carte de munca . As vrea sa-mi spuneti in ce an pot iesi la pensie anticipata partiala si cat ... (vezi toată discuția)