Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot exercita profesia de psiholog avand un diagnostic ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot exercita profesia de psiholog avand un diagnostic psihiatric?

Buna ziua!
Lucrez la un liceu, la cabinetul de asistenta psihopedagogica al scolii, in functia de profesor-consilier (psiholog scolar, mai exact). La controlul medical anual, facut de Medicina Muncii, am fost intrebata daca nu vreau sa trec la o categorie de varsta mai mica (elevi cls I_IV), eventual, pe alta catedra, nu cea de psiholog. Asta deoarece, in urma cu doi ani am fost diagnosticata cu tulburare afectiva bipolara (manie si depresei, mai pe scurt). Am cautat legea conform careia eu nu am dreptul sa lucrez ca psiholog scolar, pe nivel liceal, insa nu am gasit nimic de genul acesta. Lista de boli incompatibile cu functia didactica gasita de mine, e de prin 2005 si ma gandesc ca nu mai este actuala... Mentionez ca in prezent sunt stabila, functionala, boala e in remisie. Ma puteti ajuta, va rog, cu cateva informatii? Va multumesc!
alla30, utilizator