Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Buna seara,
Un teren cumparat in 1960 pe baza de chitanta de mana (o am in original).
A fost cumparat de un bunic,ce a decedat in 1983.
Terenul este lipit de restul proprietatii si a fost folosit nemijlocit de familia mea pana in prezent.
Acum,vrem sa facem partajul succesoral si as dori sa fac o cerere pentru uzucapiune pentru acest teren,iar ulterior sa cer partajul.Este corect asa ? Sau mai trebuie si un certificat suplimentar la certificatul de mostenitor ?
Unde se face cererea pt.uzucapiune si cam ce se solicita ?
Cum este timbrata (taxa judiciara de timbru si timbru judiciar) ?
Care ar fi legislatia aplicabila ?
Va multumesc.
Buna seara,
din cele expuse de dvs. inteleg ca stapaniti terenul de 30 de ani, mai exact de la momentul decesului bunicului dvs.
In aceste conditii, aveti posibilitatea sa intentati o actiune in uzucapiune intemeiata pe dispozitiile Vechiului Cod Civil.
Actiunea in uzucapiune se depune la judecatorie.
Taxa de timbru se va achita potrivit dispozitiilor art. 2 din OUG 80/2013 privind taxele judiciare de timbru.
Oana-Maria Pitiritean, Avocat
Dar,pe cine chem in judecata ?
Mai exista un singur mostenitor al celui ce a vandut terenul si are cca.65-70 ani.
Dispozitiile vechiului cod civil,mai sunt valabile in situatia mea ?
Va multumesc.
Uzucapiunea inceputa pe vechiul cod se va supune acestuia.

Va veti judeca in contradictoriu cu mostenitorii( atentie! dovediti cu acte) celui care a vandut terenul bunicului, cu conditia ca acela sa fi fost proprietar (avand acte de propritate legale, conf legii).

Taxa de timbru se calculeaza la valoarea terenului, conf OUG 80/2013.
"Uzucapiunea inceputa pe vechiul cod" - va referiti la intrarea in posesie a terenului,la data cumpararii ? (anul 1960) ? Sau va referiti la altceva ?
Cel ce a vandut,a fost proprietarul terenului,insa nu stiu daca exista ceva acte de proprietate de atunci.Pe vremea aceea,nu prea avea lumea acte de proprietate.
Dar,daca vine mostenitorul si recunoaste ca tatal sau a vandut acel teren,nu este de ajuns ?
Oricum,voi incerca sa caut astfel de acte,dar unde as putea ? Pe la Primaria locala,sau pe la arhiva nationala,ori pe la OCPI ? Ce ma sfatuiti in acest sens ?
Va multumesc.
gigelas, utilizator
Da, ma refer la momentul intrarii in posesie caci acela este momentul de la care incepe sa curga termenul uzucapiunii.

Din pacate recunoasterea de catre mostenitor a faptului ca tatal a vandut nu este suficienta, va tb acte de proprietate.