avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Buna seara,
Un teren cumparat in 1960 pe baza de chitanta de mana (o am in original).
A fost cumparat de un bunic,ce a decedat in 1983.
Terenul este lipit de restul proprietatii si a fost folosit nemijlocit de familia mea pana in prezent.
Acum,vrem sa facem partajul succesoral si as dori sa fac o cerere pentru uzucapiune pentru acest teren,iar ulterior sa cer partajul.Este corect asa ? Sau mai trebuie si un certificat suplimentar la certificatul de mostenitor ?
Unde se face cererea pt.uzucapiune si cam ce se solicita ?
Cum este timbrata (taxa judiciara de timbru si timbru judiciar) ?
Care ar fi legislatia aplicabila ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 09:11, 3 Ianuarie 2014
Buna seara,
din cele expuse de dvs. inteleg ca stapaniti terenul de 30 de ani, mai exact de la momentul decesului bunicului dvs.
In aceste conditii, aveti posibilitatea sa intentati o actiune in uzucapiune intemeiata pe dispozitiile Vechiului Cod Civil.
Actiunea in uzucapiune se depune la judecatorie.
Taxa de timbru se va achita potrivit dispozitiilor art. 2 din OUG 80/2013 privind taxele judiciare de timbru.
Ultima modificare: Marți, 22 Octombrie 2013
Oana-Maria Pitiritean, Avocat
Dar,pe cine chem in judecata ?
Mai exista un singur mostenitor al celui ce a vandut terenul si are cca.65-70 ani.
Dispozitiile vechiului cod civil,mai sunt valabile in situatia mea ?
Va multumesc.
Uzucapiunea inceputa pe vechiul cod se va supune acestuia.

Va veti judeca in contradictoriu cu mostenitorii( atentie! dovediti cu acte) celui care a vandut terenul bunicului, cu conditia ca acela sa fi fost proprietar (avand acte de propritate legale, conf legii).

Taxa de timbru se calculeaza la valoarea terenului, conf OUG 80/2013.
"Uzucapiunea inceputa pe vechiul cod" - va referiti la intrarea in posesie a terenului,la data cumpararii ? (anul 1960) ? Sau va referiti la altceva ?
Cel ce a vandut,a fost proprietarul terenului,insa nu stiu daca exista ceva acte de proprietate de atunci.Pe vremea aceea,nu prea avea lumea acte de proprietate.
Dar,daca vine mostenitorul si recunoaste ca tatal sau a vandut acel teren,nu este de ajuns ?
Oricum,voi incerca sa caut astfel de acte,dar unde as putea ? Pe la Primaria locala,sau pe la arhiva nationala,ori pe la OCPI ? Ce ma sfatuiti in acest sens ?
Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Octombrie 2013
gigelas, utilizator
Da, ma refer la momentul intrarii in posesie caci acela este momentul de la care incepe sa curga termenul uzucapiunii.

Din pacate recunoasterea de catre mostenitor a faptului ca tatal a vandut nu este suficienta, va tb acte de proprietate.

Alte discuții în legătură

Uzucapiune Ana Maria Coman Ana Maria Coman In momentul de fata, formularea unei cereri privind dobandirea dreptului de proprietate prin uzucapiune, se intemeiaza pe dispozitiile vechiului cod civil? In ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune? MadalinaAb MadalinaAb Matusa mea a locuit timp de 30 ani intr-un imobil care a apartinut bunicii sale (decedata) platind taxele aferente. Bunica respectiva nu poseda decat o ... (vezi toată discuția)