Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare Suspendare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare Suspendare

Buna ziua !
Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema .
Sunt asoc unic si am contract de munca.
Am completat :
Data inceput suspendare 03.06.2013
Data sfarsit suspendare 31.08.2013
Am tranmis aceste date generand registrul (in luna 06.2013 )

Pe data de 21.octombrie 2013 am telefonat la relatii cu publicul si am intrebat ce trebuie sa fac pentru a prelungi suspendarea pana pe data 01.03.2014
Am primit sfatul sa completez aceasta data (01.03.2014) drept data incetare suspendare si apoi sa operez o modificare sau corectie asupra datei de sfarsit suspendare.
Deci am urmat sfatul si apoi nu mai pot opera nici corectie nici modificare nici o noua suspendare.(contractul apare stare activ)
Am fost apoi personal la itm si am primit de la departamentul Informatica sfatul sa sterg angajatorul si sa completez din nou datele
Acum sunt in ezitare pentru ca imi e frica sa nu fie din nou vreo actiune gresita in urma careia sa primesc amenda.
Dupa cate stiu in lege e specificat ca trebuie sa pastrez datele si baza de date revisal pentru control.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat .
Ati facut o greseala cand ati completat modificarea suspendarii, in loc sa modificati data de sfarsit a suspendarii ati completat data incetarii. In acest caz, nu mai puteti opera nicio modificare a c.i.m.

Pasii pentru :Modificarea suspendarii unui contract
Operatia permite modificarea informatiilor pentru suspendarea unui contract deja adaugat in cadrul aplicatiei.
Operatia de modificare se poate face apeland butonul "Modificare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Suspendare":

Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi modificata suspendarea si se apasa butonul "Continuare > >".
Se modifica datele dorite - data sdarsit suspendare , se trece 01.03.2014 - si se apasa butonul "Continuare > >" pentru a accesa urmatorul ecran cu informatii.
Pentru salvarea informatiilor introduse se apasa butonul "Salveaza".

Cred ca solutia data de ITM este buna - stergere angajator si reintrodus datele din nou.

Asa am facut cu o mica diferenta.
Nu am sters angajatorul vechi. Ma gandesc ca datele sa ramana acolo pentru un eventual control.
Am creat un nou angajator cu acelasi CUI dar la nume am adaugat SRL. Adica pana acum am avut raportari pe numele "X s.r.l." iar fisierul cu ultimul revisal transmis (cu modificarea suspendarii) este cu angajator "X SRL s.r.l."
Ma sfatuiti sa merg eventual din nou la ITM sa intreb daca este in regula cum am facut ?
Va multumesc pentru raspuns
Nu faceti asa ceva, intrucat va apare firma dublata in baza REVISAL a ITM-ului. Probabilitatea, in acest caz, sa obtineti un user si o parola noua este redusa
Ma scuzati dar nu inteleg la ce va referiti.
Pe baza userului si parolei existente am depus deja fisierul respectiv .
Spuneti ca apare firma dublata ?
Pai am depus pe aceeasi firma care are acelasi CUI
Am intrat acum pe portal si acolo am asa :
La istoric preluari : 2 preluari cu X srl si 1 preluare cu X SRLsrl
La "Vizualizare date registru " am un singur angajator
claudiuploiesti, utilizator
Prin transmiterea noua , s-a facut si modificarea denumirii societatii?