avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită urgent executare silita!!!
Discuție deschisă în Executare silită

urgent executare silita!!!

Buna ziua, am un contract de credit cu o banca (fara garantii de nici un fel) si am intarziat cu plata ratelor datorita faptului ca am fost data afara de la locul de munca in noiembrie 2008. Cu economiile care le mai aveam am reusit sa imi deschid o firma micuta de consultanta (care nu presupune consturi prea mari) in luna martieanul acesta. Saptamana trecuta m-au amenintat cu executarea silita. Mentionez ca nu am nici un bun pe numele meu (casa, masina) doar aceasta societate la care sunt administrator (nu si salariat). Sunt inca la inceput de drum, le-am explicat ca voi putea face o plata considerabila saptamana asta, dar nu am avut cu cine discuta. Se poate face executare silita impotriva societatii la care am calitatea de administrator (asociat unic)?astept un raspuns urgent. va multumesc
Cel mai recent răspuns: crina011979 , utilizator 13:57, 30 Martie 2009
Daca creditul e pe persoana fizica nu are nici o legatura cu firma dvs.
este pe persoana fizica, si de bunurile parintilor mei nu se pot atinge,nu? eu am cesionat in favoarea bancii doar venitul meu. si pe numele meu nu am nimic. va multumesc
Buna seara.In ceea ce priveste societatea asa stau lucrurile.Totusi in conformitate cu dispozitiile art.452 din Codul de procedura civila
"Sunt supuse executarii silite prin poprire sumele de bani, titlurile de valoare sau alte bunuri mobile incorporale urmaribile datorate debitorului de o a treia persoana sau pe care aceasta i le va datora in viitor in temeiul unor raporturi juridice existente."
In concluzie se poate infiinta poprire pe eventuale dividende sau drepturi ce vi se vor cuveni din societate
dar de ce au parintii pe numele lor, nu se pot atinge,nu?
va multumesc
Bunurile parintilor dvs nu pot fi executate civil daca acestia nu au fost giranti sau daca nu se demonstreza ca ati valorificat cumva averea dvs acestora

Alte discuții în legătură

Executor judecatoresc hng hng Poate un executor judecatoresc sa puna poprire pe conturile unei firme, daca exista o hotarare definitiva pt. o persoana fizica care este administratorul ... (vezi toată discuția)
Obligatie poprire LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Pe adeverinta unui salariat pentru obtinerea unui credit de la o banca, firma a taiat acel paragraf care prevedea angajamentul firmei de a retine bani din ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu girant jacqueline_k jacqueline_k Buna ziua! Vreau sa va intreb daca un executor judecatoresc poate cere societatii unde lucreaza salariatul infiintarea popririi pe 1/3 din veniturile sale ... (vezi toată discuția)