Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Urmarire, fotografii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Urmarire, fotografii

Sotia fostului sot, tatal copilului meu, ma urmareste si imi face fotografii pe strada, in parc, imi scrie sms-uri jignitoare, e-mailuri cu acelasi continut. Acest lucru tine de cel putin 3 ani. Fostul sot din cate vad nu face nimic sa impiedice asta, ba chiar participa la scandalurile facute de aceasta amuzat. Comportamentul celor doi este unul necorespunzator si fata de copil in timpul vizitelor copilului la tatal sau.
Ce pot sa fac in privinta sotiei fostului sot care ma tot urmareste si ma fotografiaza, filmeaza si jigneste? A ajuns sa ma urmareasca si la serviciu afirmand ea cu scopul de a arata ministrului ca nu muncesc pentru a ma da afara de la serviciu.
Precizare: fostul sot si actuala lui sotie sunt ofiteri de politie, ea fiind in concediu de crestere copil.
marinavanessa, utilizator
Hărţuirea reprezintă "fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte fără drept sau fără un interese legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la trei la şase luni de închisoare sau cu amendă".

Potrivit articolul 208, alineatul 2, "efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoarea de la o lună la trei luni de închisoare sau cu amendă, în cazul în care fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.

Eu zic ca e cazul sa formulati o plangere penala.
din cate stiu eu, inca nu s-a reglementat hartuirea dar daca mesajele sunt concludente poti incerca o actiune pe amenintare. mai poti cere despagubiri morale pe cale civila .sansele de castig in instanta sunt minime dar merita doar ca sa o deranjezi; avand in vedere profesia lor poti sa faci diverse reclamatii la sectia de politie si la serviciu. nu vei obtine nimic legal dar sigur o pui intr-o situatie jenanta care poate o va face sa renunte.
Multumesc
Art 208, al 2 din ce act nomativ? Cei de la sectie spun ca nu au competenta in hartuire, intrucat aceasta nu mai este prevazuta in codul penal si sa ma adresez instantei pe civil. Cica a ramas hartuirea morala si sexuala la locul de munca.
Am facut astfel de plangeri, la sectia de politie, se pare ca ultima va avea si un rezultat, cred ca amenda pentru tulburarea linistii publice in parc. Am mai facut 2 sesizari catre Corpul de Control al Ministrului MI. Le-am depus cu greu intrucat se apara intre ei.
Hărțuirea este prevăzută de Noul Cod penal. Astfel, momenten nu puteți depune plângere cu această încardare juridică. Încercați pe civil .Dar să dispuneți de dovezi pentru a vă putea dovedi prejudiciul suferit .