Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... greseala inregistrare carnet munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

greseala inregistrare carnet munca

Buna ziua!
Vreau sa va prezint si eu o situatie mai delicata.Un coleg a avut un contract de munca pe perioada determinata pana in 01.09.2007 .In carnetul de munca s-a scris incetarea activitatii 31.08.2007 dupa care a beneficiat de somaj. Acum este angajat cu contract pe perioada determinata 01.09.2008 -31.03.2009 dar nu poate primi somaj deoarece i s-a spus ca are lucrate 12 luni fara o zi. Cine mai poate modifica inscrisul din 31.08.2007.Si daca nu vrea cum se poate proceda existand contractul pe care scrie ca a fost angajat pana la 01.09.2007. Trebuie sa se adreseze instantei sau modificarea o poate face fostul angajatorul?
Precizez ca nu a primit nici o decizie la incetarea activitatii.
Va multumesc
Daca perioada determinata era pana la 01.09.2007 inscirerea in carnet s-a facut corect pentru ca ultima zi de lucru a fost 31.08.2007. Acelasi lucru se va intampla si cu noul contract care se va incheia pe 31.03.2009 si nu pe 01.04.2009.

Daca el considera ca inscrierea a fost eronata poate solicita celor de la actualul loc de munca sa faca rectificarea in Carnetul de munca.

Aurel Fleancu - Cabinet Individual de Avocat, Avocat
Inscrisul se poate modifica de catre angajator, cu viza ulterioara a ITM.
Greseala apartine angajatorului.
Daca nu face modificarea va puteti adresa instantei.
Trebuia sa primiti si dvs. o decizie de incetare a CIM. Poate o cereti acum cand va duceti sa faca modificarea despre care ati facut vorbire.
C.i.m. pe durata determinata inceteaza la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat . in speta, este vorba despre data de 01.09.2007 si nu 31.08.2007.
Prin urmare, trebuie sa se adreseze fostului angajator pentru rextificarea deciziei de incetare a c.i.m. si apoi ITM-ului pentru rectificarea inregistrarilor in carnetul de munca.
Fostul angajator imi cere sa-i arat legea in care scrie ca trebuia sa scrie 1.09.2007. Daca exista asa ceva va rog sa ma ajutati.Daca ma adresez instantei dureaza mai mult de 30 zile si trece perioada in care pot depune dosarul de somaj.
Va multumesc!
Cea ce este scris in cim trebuie sa fie inregistrat si in carnetul de munca.
In art. 80, alin. (2) Codul muncii se prevad urmatoarele: "contractul individual de munca pe perioada determinata se poate incheia numai in forma scrisa, cu precizarea expresa a duratei pentru care se incheie."

In acelasi sens sunt si dispozitiile art. 17, alin. (2), lit. g) Codul muncii. Orice modificare a duratei contractului impune incheierea unui act aditional la contract (alin. 4 al art. 17 din acelasi act normativ).
Gabriela Pintea, Consilier juridic