Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie de imprumut bani la notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie de imprumut bani la notar

Buna. Am o intrebare pentru o prietena, vrea sa imprumute bani de la sora ei, este vorba de o suma de 10.000 euro si vrea sa stie daca se poate face un fel de declaratie la notar ca isi ia angajamentul ca in 24 luni ii innapoiaza. Se poate face o astfel de declaratie?
Poate sa faca un contract de imprumut la notar sau avocat.
Partile,au dreptul sa incheie contract notarial in care sa prevada clauze asiguratorii
N-ar fi mai bune nişte garanţii reale în locul acelor clauze asigurătorii, despre care, sincer, am convingerea că au acelaşi efect precum acela al unui pahar de apă rece după o foame de cîteva zile.
Corect, 24 de luni e mult, o asigurare materiala ar fi de ajutor.
Se poate face un contract de imprumut fie autentic la notar fie sub semnatura privara avand dara certa data de avocat. Daca faceti autentic puteti cere in garantie un bun imobil, astfel contractul de imprumut va fi unul cu garantie reala imobiliara si se va si inscrie in CF la fel daca se va garanta cu un bun mobil acesta se va inscrie la AEGRM.