Forum Discuţii juridice Executare silită Procedura inscriere in AEGRM a unui contract de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Procedura inscriere in AEGRM a unui contract de imprumut sub semnatura privata

Buna ziua,

Doresc sa aflu procedura propriu-zisa de urmat pentru a inscrie in registrul AEGRM a unui contract de imprumut (de consumatie) sub semnatura privata si astfel a deveni titlu executoriu.

Mai exact, vreau sa stiu daca in fata agentului AEGRM trebuie sa ne prezentam (imprumutatul si imprumutatorul) si cu suma de bani imprumutata. De asemenea, care este ordinul de marime al costului inregistrarii unui astfel de contract

Multumiri.
geid, utilizator
in Arhiva se inscrie garantia aferenta imprumutului daca se acorda vreuna, nu imprumutul
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns.
Dar, cf. art. 641 cpc: "Inscrisurile sub semnatura privata sunt titluri executorii, numai daca sunt inregistrate in registrele publice, in cazurile si conditiile anume prevazute de lege."

A se vedea articolul: Înscrisurile sub semnătură privată pot fi înscrise în AEGRM pentru a putea funcționa ca titluri executorii
www.avocatnet.ro/articol_452...
"Ce se înscrie în Arhiva Electronică de Garanţii Reale Mobiliare?
În Arhiva Electronică de Garanţii Reale Mobiliare se înscriu următoarele categorii de acte juridice:
• garanţiile reale mobiliare;
• cesiunile drepturilor de creanţă;
• vânzările condiţionate;
• orice alte acte juridice, indiferent de forma sau de denumirea lor,
destinate să garanteze îndeplinirea unei obligaţii cu un bun care este cuprins în domeniul de aplicare al titlului VI, Art. 6 din Legea Nr. 99/1999;
• toate formele de închiriere, inclusiv orice leasing, pe termen mai mare de un an;
• contractele de consignaţie, dacă valoarea bunului care urmează a fi vândut, stabilită în contractul de consignaţie, este mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 1.000 euro.
În Arhivă se înscriu, de asemenea, warantele şi recipisele de depozit. Atenţie: Titlul VI, Regimul Juridic al Garanţiilor Reale Mobiliare al Legii nr.99/1999, nu se va aplica, deci nu vor fi înscrise în arhiva electronică de
garanţii reale mobiliare:
• cesiunile drepturilor succesorale şi cesiunile drepturilor de proprietate
intelectuală şi industrială;
• privilegiile, drepturile de retenţie, cu excepţia gradului lor de prioritate
faţă de o garanţie reală potrivit dispoziţiilor prevăzute la cap.III şi IV
din prezentul titlu;
• garanţia reală sau sarcina constituită asupra vapoarelor sau avioanelor."

De la Arhiva...

Registrele publice in care ati putea inscrie contractul de imprumut pentru a-i da data certa sunt evidente cele notariale. Presupun ca stiati lucrul acesta, insa cautati o varianta mai ieftina....
CaraD, utilizator
Conform art. 1, punctul 1 din Legea nr. 60 din 10 aprilie 2012, in Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare - AEGRM se pot inregistra urmatoarele tipuri de avize:
....
e) aviz de inscriere, dupa caz:
- avizul prin care se realizeaza publicitatea altor acte sau fapte juridice specifice a caror inscriere este prevazuta de lege, denumit in continuare aviz specific;

Deci, un contract de imprumut sub semnatura privata, pentru a fi titlu executoriu la scadenta, trebuie inscris in registre publice (unul din acestea fiind si AEGRM).

Procedura de inscriere presupune prezenta uneia din partile contractului la un agent al AEGRM cu CI, copie dupa CI, copie dupa contract si o suma de aprox. 150 lei (40 lei reprezinta taxa catre AEGRM, diferenta fiind onorariul agentului).

Operatorii autorizati ai AEGRM se gasesc la adresa [ link extern ]
geid, utilizator
Succes!
Ma intreb de ce n-or proceda si bancile tot asa si prefera sa stea prin instante sa primeasca titlu executor impotriva rau-platnicilor...
CaraD, utilizator