Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mod de calcul pentru concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mod de calcul pentru concediu prenatal

Am o salariata care pana la data de 15 martie 2009 a fost in concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani .
Intre timp a ramas insarcinata din nou, urmand sa nasca in perioada 20-30 martie 2009, poate la inceputul lunii aprilie 2009 .
Cum procedez cu calcularea concediului prenatal ?
Conform Ordonantei nr.158/2005 ar trebuie sa-i calculez 85 % din media veniturilor lunare din ultimile 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare .
Ce venituri trebuiesc luate in calcul pt. a putea aplica procentul de 85%, daca salariata in ultimele 24 de luni a fost in CIC ?
Este prima oara cand ma lovesc de un asemea caz si nu stiu cum trebuie procedat .
Va multumesc anticipat pentru raspuns !
Daca salariata in ultimle 12 luni nu a primit decit indemnizatia pentru cresterea copilului cei 85% se aplica asupra acesdteia, dar in nici un caz nu poate lua mai putin de 600 lei/lunar
Nu mai putin de 600 lei se aplica la concediul parental, nu la cel de maternitate.
Pentru a se acorda indemnizatia de maternitate (care se acorda in baza unui certificat medical) trebuie sa existe minim o luna stagiu de cotizare. Daca spuneti ca a revenit din CIC la data de 15 martie si este foarte posibil sa nasca la inceputul lunii aprilie, nu indeplineste minim o luna pentru acordarea indemnizatiei de maternitate.
crimson a scris:

Nu mai putin de 600 lei se aplica la concediul parental, nu la cel de maternitate.
Pentru a se acorda indemnizatia de maternitate (care se acorda in baza unui certificat medical) trebuie sa existe minim o luna stagiu de cotizare. Daca spuneti ca a revenit din CIC la data de 15 martie si este foarte posibil sa nasca la inceputul lunii aprilie, nu indeplineste minim o luna pentru acordarea indemnizatiei de maternitate.

Este posibil ca la ora asta sa fi nascut deja .
Trebuie sa fac salariile si sunt presata de timp .
Dati un telefon doamnei pentru a afla daca a nascut. Dati si un telefon la casa de sanatate pentru a le explica situatia si-a vedea ce va indruma dansii (practic din fondul FNUASS recupereaza angajatorul banii pentru indemnizatia de maternitate platita iar daca angajata nu indeplinea conditiile, casa de sanatate nu deconteaza).

Interesant in cazul acesta cum medicul a eliberat certificatul medical cu codul 08 stiind conditiile de acordare.
crimson a scris:

Dati un telefon doamnei pentru a afla daca a nascut. Dati si un telefon la casa de sanatate pentru a le explica situatia si-a vedea ce va indruma dansii (practic din fondul FNUASS recupereaza angajatorul banii pentru indemnizatia de maternitate platita iar daca angajata nu indeplinea conditiile, casa de sanatate nu deconteaza).

Interesant in cazul acesta cum medicul a eliberat certificatul medical cu codul 08 stiind conditiile de acordare.

Am studiat legislatia in vigoare si am gasit raspunsul la problema mea .
LEGEA Nr. 95 din 14 aprilie 2006 privind reforma în domeniul sănătăţii :
ART. 213
(2) Sunt asigurate persoanele aflate în una dintre următoarele situaţii, pe durata acesteia, cu plata contribuţiei din alte surse, în condiţiile prezentei legi:
c) se află în concediu pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani şi în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;

Se pare ca medicul ia acordat corect concediul medical cu codul 08 .
Procentul de 85% se calculeaza la media veniturilor lunare (indemnizatia CIC) din ultimile 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare.