Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale atestat administrator imobile
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

atestat administrator imobile

as dori s-a aflu daca se poate in cazul desfasurarii unei activitati de administrator imobile in cadrul unui S.R.L. este obligatoriu ca aceasta s-a fie activitate principala sau poate figura si ca una dintre activitatile secundare si daca este obligatorie atestarea pe aceasta functie sau nu
Ideal ar fi sa fiti atestat
Conditii pentru atestare pentru a deveni administrator de imobil orice persoana trebuie să indeplineasca urmatoarele condiţii:
* Sa aibă capacitatea deplină de exerciţiu
* Să prezinte garanţii morale pentru îndeplinirea corectă a obligaţiilor ce revin administratorilor
* Să urmeze un curs de pregătire profesională organizat în condiţiile legii, de către Consiliul Local în colaborare cu organizaţii profesionale neguvernamentale de specialitate.
Dosarul trebuie să conţină:
* Cerere pentru atestare adresată Consiliului Local (Anexa 1)
* Copie legalizată după certificatul care atestă pregătirea profesională
* Curriculum vitae
* Copie legalizată după actele de stare civile (certificat de căsătorie, sau certificatul de naştere în cazul persoanelor necăsătorite.
* Copie B.I. sau C.I.
* Copie legalizată dupa diploma de la ultima şcoală absolvită
* Adeverinţă medicală (care să ateste capacitatea de muncă)
* Cazier fiscal (eliberat de Administraţia Financiară)
* Recomandare din partea Asociaţiei de Proprietari, care urmează să fie administrată (dacă este cazul)
Principalele atribuţii ale administratorului
A. asigură managementul financiar al asociaţiei de proprietari prin:
a) gestiunea bunurilor şi fondurilor băneşti;
b) întocmirea listelor lunare de plată;
c) încasarea, în locuri specifice, a cotelor de contribuţie a proprietarilor la cheltuielile curente ale asociaţiei de proprietari;
d) efectuarea plăţilor şi încasărilor;
e) sesizarea comitetului executiv în vederea somării restanţierilor şi aplicarea procedurii de recuperare a restanţelor, cu penalizările aferente;
f) calcularea şi încasarea penalizărilor conform sistemului aprobat de adunarea generală a asociaţiei de proprietari;
g) actualizarea, dacă este cazul, cu avizul comitetului executiv, a fondului de rulment;
h) întocmirea şi păstrarea evidenţelor contabile şi a registrelor asociaţiei de proprietari, specifice managementului financiar;
i) prezentarea, la solicitarea comitetului executiv sau a comisiei de cenzori, a rapoartelor ori a documentelor necesare unor verificări financiar-contabile ale asociaţiei de proprietari;
j) verificarea sau avizarea, dacă este cazul, a indexului contoarelor de reţea aferente mai multor asociaţii de proprietari;
k) controlul facturării corecte a consumurilor în funcţie de indexul contoarelor de bloc sau al contoarelor individuale, dacă acestea există şi au fost montate în conformitate cu prevederile legale, şi în funcţie de normele metodologice de repartizare a consumurilor, acolo unde nu există contorizare la nivel de asociaţie de proprietari;
l) verificarea existenţei contractelor între persoanele juridice, membre ale asociaţiei de proprietari şi furnizorii de servicii (apă, gaze, energie electrică şi termică, salubrizare şi altele asemenea);
m) respectarea altor prevederi privind modul de exercitare a managementului financiar;
B. asigură managementul de proprietate al asociaţiei de proprietari prin:
a) urmărirea comportării în timp a construcţiei, pe toată durata contractului; întocmirea fişelor tehnice periodice cu privire la starea clădirii şi a instalaţiilor acesteia;
b) răspunderea faţă de funcţionalitatea şi integritatea elementelor proprietăţii comune, faţă de mijloacele materiale ale asociaţiei de proprietari şi de utilizarea în bune condiţii a acestora;
c) procurarea mijloacelor materiale necesare pentru întreţinerea şi reparaţiile curente ale elementelor proprietăţii comune; răspunderea asupra integrităţii acestora;
d) înştiinţarea comitetului executiv şi luarea măsurilor necesare pentru efectuarea la timp şi eficient a lucrărilor de întreţinere şi reparaţii;
e) urmărirea realizării contractelor cu persoane fizice sau juridice pentru reparaţii, închirierea unor spaţii sau elemente din proprietatea comună, activităţi sociale şi alte tipuri de activităţi;
f) verificarea existenţei contractelor de închiriere între asociaţia de proprietari şi persoane fizice sau juridice care la data constituirii acesteia folosesc spaţii ori elemente din proprietatea comună. Dacă aceste contracte nu există, administratorul îi înştiinţează pe cei în cauză, punându-le în vedere ca în termen de 30 de zile lucrătoare să încheie contracte cu asociaţia de proprietari;
g) supravegherea execuţiei lucrărilor de reparaţii şi de întreţinere şi participarea la recepţia lor, consemnând finalizarea acestora; asigurarea efectuării de plăţi corespunzătoare stadiului lucrării;
h) controlul personalului angajat de asociaţia de proprietari pentru curăţenie, încărcarea şi evacuarea gunoiului menajer şi alte activităţi, cu privire la îndeplinirea obligaţiilor contractuale şi, în caz de încălcare a acestora, sesizarea comitetului executiv;
i) efectuarea de verificări în vederea înlăturării defecţiunilor apărute la instalaţiile de folosinţă comună şi a eliminării pierderilor care determină creşterea nejustificată a cheltuielilor asociaţiei de proprietari (scurgeri de apă şi altele asemenea). Dacă se constată defecţiuni la instalaţiile aparţinând proprietăţii individuale (apartament sau spaţiu cu altă destinaţie decât cea de locuinţă), se înştiinţează proprietarul respectiv asupra obligaţiei de a remedia aceste defecţiuni;
j) asigurarea cunoaşterii şi respectării regulilor de locuit în condominiu;
C. îndeplineşte orice alte obligaţii prevăzute de legislaţia în vigoare.

MODEL CERERE

Către: Consiliul Local al Municipiului .........................
Ref: Cerere atestare administrator
Data: ______________

Stimată doamnă, stimate domn
Subsemnatul _______________________________ vă rog să îmi aprobaţi cererea de atestare ca şi administrator.
Menţionez că am absolvit cursul de pregătire profesională organizat de Federaţia Asociaţiilor de Proprietari.

Ataşez acestei cereri următoarele documente:
1. Cerere pentru atestare adresată Consiliului Local .......... (Anexa 1)
2. Copie legalizată după certificatul care atestă pregătirea profesională
3. Curriculum vitae
4. Copie legalizată după actele de stare civile (certificat de căsătorie, sau certificatul de naştere în cazul persoanelor necăsătorite.
5. Copie B.I. sau C.I.
6. Copie legalizată dupa diploma de la ultima şcoală absolvită
7. Adeverinţă medicală (care să ateste capacitatea de muncă)
8. Cazier fiscal (eliberat de Administraţia Financiară)
9. Recomandare din partea Asociaţiei de Proprietari, care urmează să fie administrată (dacă este cazul)

Numele şi prenumele
Semnătura

Va doresc SUCCES !
Consilier juridic V. Ioana-Iulica
multumesc frumos!

As mai dorii o informatie daca se poate va rog, cat costa schimbare sediu social si schimbare activitate principala, caci la ORC mi s-a spus doar ca fff mult si ca nu se merita.
Gabriela Mihai, Avocat
Buna ziua,
As dori - in situatia in care stiti - ce act normativ (lege, HG, OG, etc) reglementeaza OBLIGATIVITATEA urmarii unui curs de administrator si in baza acelui curs sa te prezenti la un examen.
Adica este specificat in vreun act normativ ca sunt - ca persoana fizica - obligat sa urmez acest curs? SI daca da, care este acel act normativ.
Va multumesc
Npatz, utilizator
atentie cele de mai sus sunt valabile numai pentru administratorii de imobile (pentru asociatiile de proprietari/locatari cf.Legii nr.230/2007), sintagma administratorii de imobile inseamna mai mult.
OK. Chiar si daca este pentru Asociatiile de Proprietari acel curs, care este documentul care sta la baza urmarii unui curs. Exista prevazut in Legislatie ca TREBUIE sa urmezi un curs de aministrator de bloc? Si daca da, care este acel act normativ. Multumesc.