Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cum se afla valoarea de nou pentru o masina veche?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cum se afla valoarea de nou pentru o masina veche?

Buna ziua. Am avut un accident cu masina mea, un Mercedes E320 din 1993.Vinovat a fost un vw passat si am deschis dosar de dauna pe RCA.Pt a se calcula valoarea masinii mele la momentul accidentului este nevoie de valoarea ei de noua, dar in toate cataloagele se gasesc doar preturi incepand cu anul 1995, si cu urmatorul model de E class ( w210), al meu numindu-se w124.
Cum se procedeaza in acest caz?Se asimileaza valoarea unui E320 modelul urmator celui al meu?
Va multumesc!
Expertul tehnic poate solicita relatii direct la producator pentru a afla toate datele referitoare la valoarea auto
Nici cei de la Mercedes nu au putut oferi nici o data care sa ajute in acest sens.Nu au nici ei in baza lor de data.
Cautati un asigurator sau service auto, care sunt abonati la EUROTAX, firma care furnizeaza online atat valoarea reala cat si valoarea bazei de calcul (valoarea de nou/catalog) pentru orice autovehicul, precum si valoarea reparatiilor (piese/materiale + manopera.In lipsa de preturi pt. modelele vechi, valorile sunt livrate pe baza de echivalenta cu un model asemanator.
nucu$, utilizator
Normele spun:

Art. 52. - (1) Valoarea vehiculului la data producerii accidentului se stabileste
scăzându-se din valoarea de nou a acestuia uzura corespunzătoare.
(2) Modalitatea de stabilire a valorii de nou si a uzurii corespunzătoare,
prevăzute de prezentele norme, se aplică inclusiv în cazul despăgubirii stabilite prin
hotărâre judecătorească.
Art. 53. - Prin valoarea de nou a vehiculelor se înelege:
a) pentru vehiculele de producie românească, preul de comercializare de
nou, conform listelor de preuri de la unităi de specialitate din România, valabile la data
producerii accidentului;
b) pentru vehiculele de producie străină, preul de comercializare de nou:
- conform listelor de preuri de la unităi de specialitate din România, valabile la
data producerii accidentului; sau, în lipsa acestora,
- pe baza cataloagelor de specialitate, echivalat în lei la cursul de schimb al
pieei valutare comunicat de Banca Naională a României la data producerii
accidentului;
c) pentru tipurile de vehicule la care nu există preuri stabilite sau pentru tipuri
ori modele care nu se mai fabrică, ultimul pre de comercializare (de nou) al acelui
tip/model de vehicul, comunicat de producător, sau valoarea stabilită prin asimilare cu
preul de vânzare de nou al unor vehicule care au aspect si caracteristici tehnice
similare, din producia internă ori externă.

Cei de la asigurari vor incerca o vrajeala sfertodocta si am avut placerea sa le-o demontez in vreo doua cazuri.
- valoarea de nou - se face prin asimilare cu modelul urmator sau un model existent in productie, cu aceleasi dotari si motorizare echivalenta. Chiar daca o sa fie un pret care sa dea pe spate;
- pretul trebuie sa fie DDP. TVA inclus si tot tacamul;
- daunele si cuantumul lor este preferabil sa fie stabilite intr-o reprezentanta. Cu cat mai mare reprezentanta, cu atat mai bine. Va costa mai mult evaluarea, dar va fi opozabila oricarui inspector-inginer gigel de la firma de asigurari. Este suficient sa-l intrebati ce calificare are fata de o reprezentanta in ceea ce priveste acea marca si model.

Am echivalat in baza normelor de mai sus, cu stampila de la importator, un Ford Sierra cu un Ford Modeo. Au miorlait cei de la rca, dar nu au avut ce sa faca. :D
Cu alte cuvinte se poate lua, asimila pt masina mea, valoarea unui Mercedes urmatorul model dar tot cu motor de 3.2 litri?Se poate considera valoarea de nou a masinii mele valoarea unui E320 din 1998?(urmatorul model si cel mai vechi existent in catalog)