Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Import Sampon si Cosmetice Australia
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Import Sampon si Cosmetice Australia

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu daca pentru importul de produse cosmetice din Australia se platesc taxe vamale (altele in afara de TVA).
Mentionez ca doresc sa deschid o firma si sa import sampoane.
Ce autorizatii sunt necesare, ce declaratii se depun, am nevoie de Autorizatie de punere pe piata daca acest producator are deja sampoane pe piata din Romania?

Am verificat pe TARIC si nu apar alte taxe vamale.

Singurul lucru de care stiu ca este 100% obligatoriu este traducerea prospectului/etichetei in cadrul unei societati de traduceri autorizate, care ofera apostila.

Multumesc anticipat
Pt ue nu exista taxe. Doar daca importati (din afara ue)
Avize suplimentare nu trebuie.