avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dupa divortul de un cetatean strain - schimbare ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dupa divortul de un cetatean strain - schimbare prenume copii, renuntare la a doua cetatenie

buna ziua .ma numesc irina si in luna mai am divortat de un cetatean turc cu care am 2 copii minori ambii baieti respectiv 13 ani si 4 ani.as vrea va rog sa stiu daca in urma acestui divort eu pot schimba prenumele copiilor( asta fiind dorinta baiatului cel mare )cum putem renunta la cetatenia turca eu si copii, precizez ca minorul cel mare este nascut in turcia si as mai vrea sa stiu daca in urma unei casatorii cu un cetatean roman copii mei pot purta numele celui de-al doilea sot.va multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:41, 11 Noiembrie 2013
Nu pot lua numele urmatorului sot, incercati sa il schimbati cu al dvs. Viitorul sot il poate lua pe al dvs la casatorie.
Dvs puteti renunta la cetatenia turca, nu stiu daca si copiii acum ca sunt minori.
Numele sau/ si prenumele copiilor le puteti schimba pe cale administrativa, incercati sa obtineti acordul fostului dvs sot.
Despre procedura si acte necesare, vedeti in link.
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 11 Noiembrie 2013
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente, acte Verali Verali Bună ziua, mă numesc Alina. Dacă se poate sa ma îndrumați și pe mine ce trebuie să fac. Ok!. Sunt căsătorită cu un cetățean Turc, din anul ... (vezi toată discuția)
Numele zehra123456 zehra123456 sınt cetaten roman cu domicilul in turcia şi sint castorita cu un cetaten turk .DUPA casatorie mi-am scimabat numele .İN actele din turcia ma numesc turan ... (vezi toată discuția)
Obtinere cetatenie romana pentru copii nascuti in turcia ContSters296524 ContSters296524 Sınt romanca locuiesc ın Turcia am doi copii mari de 17 şi 19 ani, copiii sınt numai cetateni turci , de la vırsta asta post sa i mai fac ... (vezi toată discuția)