Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte necesare pentru somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte necesare pentru somaj tehnic

Buna ziua. V-as ruga sa -mi spuneti ce acte trebuiesc intocmite de catre angajator pentru somaj tehnic. Multumesc
Somajul 'tehnic' reprezinta intreruperea activitatiii angajatorului perioada in care salariatii vor primi o indemnizatie de 75 % din salariul de baza
ART. 53 Codul muncii
(1) Pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului salariatii beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat.
(2) Pe durata intreruperii temporare prevazute la alin. (1) salariatii se vor afla la dispozitia angajatorului, acesta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii.
In aceasta sectiune s-a mai raspuns la aceasta intrebare.
1. Conducerea (AGA sau Administratorul) emite o hotarare sau o decizie prin care se spune ca datorita urmatoarelor motive ..... se suspenda activitatea unitatii (a sectoarelor...) pe o perioada de ..., de la ... pana la... conform art.52(1) lit.d). Pe aceasta perioada se aplica prevederi;le art.53 din Codul muncii.
2. Se intocmesc deciziile de suspendare a CIM si se inregistreaza la ITM.
3. Dupa ce a trecut suspendarea se fac decizii de reluare a activitatii, in baza aceluiasi CIM si se inregistreza si acestea la ITM.
multumesc .