Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Profesie libera (traducator autorizat ) poate angaja ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Profesie libera (traducator autorizat ) poate angaja cu CIM?

Buna ziua,
As intreba daca un liber profesionist ( traducator autorizat) poate angaja o persoana cu 2 ore /zi ?
Da, poate angaja o persoana cu orice tip de c.i.m.
se inregistreaza in revisal? ce taxe si contributii implica acest lucru pentru ambii participanti?
IldikoB, utilizator
C.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.

CONTRIBUŢII SOCIALE ANUL 2013
I. .Cotele pentru contribuţia de asigurări sociale de sănătate
- 5,2% - cota datorată de angajatori;
- 5,5% - cota pentru contribuţia individuală.

II.Cotele pentru contribuţia de asigurări sociale
a) 31,3% pentru condiţii normale de muncă, datorată de angajator şi angajaţi, din care
10,5% datorată de angajaţi şi 20,8% datorată de angajatori;
b) 36,3% pentru condiţii deosebite de muncă, datorată de angajator şi angajaţi, din care
10,5% datorată de angajaţi şi 25,8% datorată de angajatori;
c) 41,3% pentru condiţii speciale de muncă, datorată de angajator şi angajaţi, din care 10,5%
datorată de angajaţi şi 30,8% datorată de angajatori.
În cota de contribuţie individuală de asigurări sociale este inclusă şi cota de 4% aferentă
fondurilor de pensii administrate privat, prevăzută de Legea nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat.

III. Cotele pentru contribuţia la fondul asigurărilor de şomaj
a) contribuţia datorată de angajatori - 0,5%;
b) contribuţia individuală - 0,5%;
c) ontribuţia datorată de angajator la Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale
- 0,25%.

IV.Cota pentru contribuţia de asigurare pentru accidente de muncă şi boli
profesionale,diferenţiată în funcţie de clasa de risc - de la 0,15% la 0,85%

V. Cota pentru contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de
sănătate - 0,85%

VI Impozit pe venitul din salariu - 16%
Multumesc mult
Buna ziua, revin cu intrebari: trebuie sa anunte undeva ca are salariati ? Are nevoie de autorizare SSM de la ITM?