Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cval. taxe suportate de angajator pt/la salariu minim ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cval. taxe suportate de angajator pt/la salariu minim pe economie

Ce taxe (si respectiv cu ce cval) trebuiesc achitate de catre angajator, pt un salariu minim pe economie ? Multumesc (tuturor) anticipat pt raspunsuri. :( Cu stima,
"Cotele de contributie de asigurări sociale pentru 2016 vor fi, potrivit bugetului asigurărilor sociale, aprobat prin Legea nr. 340/2015, publicată în Monitorul Oficial nr. 942 din 19 decembrie:
- 26,3% pentru condiții normale de muncă, din care 10,5% pentru contribuția individuală și 15,8% pentru contribuția datorată de angajator;
- 31,3% pentru condiții deosebite de muncă, din care 10,5% pentru contribuția individuală și 20,8% pentru contribuția datorată de angajator;
- 36,3% pentru condiții speciale de muncă și pentru alte condiții de muncă, din care 10,5% pentru contribuția individuală și 25,8% pentru contribuția datorată de angajator.

În ceea ce privește contribuțiile la șomaj, acestea sunt stabilite la nivelul de:
- 0,5% - contribuția datorată de angajatori;
- 0,5% - contribuția individuală.

Sănătate
În ceea ce privește CASS, Legea nr. 339/2015, referitoare la bugetul de stat pentru 2016, publicată în Monitorul Oficial nr. 941, din 19 decembrie menține nivelul contribuției la sănătate la nivelul din 2015, și anume:
- 5,5% pentru contribuția individuală;
- 5,2% pentru contribuția datorată de angajator

De asemenea, contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate este și ea aceeași ca anul până acum, de 0,85%."
www.avocatnet.ro/content/art...

Contributia angajatorilor la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale : 0,25%

Contribuţia de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale - in functie de codul CAEN al activitatii principale a unei firme se calculeaza.

Mod calcul salariu minim :
[ link extern ]
freelis, mii de multumiri. :wave: