avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Renuntare notariala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Renuntare notariala

O mama poate renunta notarial in favoarea sorei sale de copil ? Sau exista alta posibilitate de urmat ?
La ce sa renunte?
Mama isi poate da acordul pt adoptie. Copilul nu are si tata ?
Deci mama daca isi da acordul la notar adoptia poate avea loc . Copilul nu are tata , tatal nu este cunoscut . Mama adoptiva , casatorita , fara copii , este sora mamei .
Da, isi va da acordul si in instanta, oricum, exista o intreaga procedura de urmat.
Este neaparat nevoie de actiune judecatoreasca , nu este suficienta renuntare in fata notarului ?

Alte discuții în legătură

Succesiune DARSHAN DARSHAN Buna ziua .Am si eu o problema;mama a decedat de curind,relatiile cu sora nu sunt cordiale.eu detin un certificat de mostenitor dupa tata unde eu am 3/4 iar ... (vezi toată discuția)
Vanzare marianabrt marianabrt buna seara D-LE AVOCAT,am si eu o intrebare pt dumneaoastra,provin dintr-o familie cu 4 copii,2 fete si 2 baietii si am locuit intrun apart cu 3 camere pe care ... (vezi toată discuția)
Cine umreaza la succesiune in urmatorul caz. parinti decedati ... Dora1987 Dora1987 Cine umreaza la succesiune in urmatorul caz. Parinti decedati au un singur copil, mama decedata in 2019, tatal decedat in 2023. Daca singurul copil ... (vezi toată discuția)