Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon familie

buna ziua acum 3 ani sotia mea a plecat la munca an belgia iar ue am ramas an tara sa am grija de 2 copiii fiind si angajat ca gestionar la o firma de materiale de constructii La anceput an primi 2 ani totul a mers f bine antre noi ia trimita bani acasa io la servici si sa am grija de 2 copii dupa care a anceput sa nu mai trimita bani acasa au aparut certurile si etc
pana la urma sa adeverit ca ia are o relatie cu cineva acolo a recunoscut sia cerut iertare si ma rugat sa o lom de la capt an italia cand am ajuns an italia la 15 20 de zile a plecat anapoi an belgia zicand ca ia nu mai poate sa stea cu copii acasa si pe mine nu ma mai suporta va rog sami dati un sfat ce pot face io pt a putea face pasapoartele la copiii baiatul are 13 ani iar fetita 4 ani si daca pot deschide o actiune de divort pe teritoriul italiei

ART. 2597
Alegerea legii aplicabile divorţului
Soţii pot alege de comun acord una dintre următoarele legi aplicabile divorţului:
a) legea statului pe teritoriul căruia soţii au reşedinţa obişnuită comună la data convenţiei de alegere a legii aplicabile;
b) legea statului pe teritoriul căruia soţii au avut ultima reşedinţa obişnuită comună, dacă cel puţin unul dintre ei mai locuieşte acolo la data convenţiei de alegere a legii aplicabile;
c) legea statului al cărui cetăţean este unul dintre soţi;
d) legea statului pe teritoriul căruia soţii au locuit cel puţin 3 ani;
e) legea română.

RT. 2598
Data convenţiei de alegere a legii aplicabile
(1) Convenţia de alegere a legii aplicabile divorţului se poate încheia sau modifica cel mai târziu până la data sesizării autorităţii competente să pronunţe divorţul.
(2) Cu toate acestea, instanţa judecătorească poate să ia act de acordul soţilor cel mai târziu până la primul termen de judecată la care părţile au fost legal citate.
ART. 2599
Forma convenţiei de alegere a legii aplicabile
Convenţia de alegere a legii aplicabile divorţului trebuie încheiată în scris, semnată şi datată de soţi.
ART. 2600
Legea aplicabilă divorţului
(1) În lipsa alegerii legii de către soţi, legea aplicabilă divorţului este:
a) legea statului pe teritoriul căruia soţii au reşedinţa obişnuită comună la data introducerii cererii de divorţ;
b) în lipsa reşedinţei obişnuite comune, legea statului pe teritoriul căruia soţii au avut ultima reşedinţă obişnuită comună, dacă cel puţin unul dintre soţi mai are reşedinţa obişnuită pe teritoriul acestui stat la data introducerii cererii de divorţ;
c) în lipsa reşedinţei obişnuite a unuia din soţi pe teritoriul statului unde aceştia au avut ultima reşedinţă obişnuită comună, legea cetăţeniei comune a soţilor la data introducerii cererii de divorţ;

d) în lipsa cetăţeniei comune a soţilor, legea ultimei cetăţenii comune a soţilor, dacă cel puţin unul dintre ei a păstrat această cetăţenie la data introducerii cererii de divorţ;

e) legea română, în toate celelalte cazuri.

(2) Dacă legea străină, astfel determinată, nu permite divorţul ori îl admite în condiţii deosebit de restrictive, se aplică legea română, în cazul în care unul dintre soţi este, la data cererii de divorţ, cetăţean român sau are reşedinţa obişnuită în România.

(3) Prevederile alin. (2) sunt aplicabile şi în cazul în care divorţul este cârmuit de legea aleasă de soţi.

Puteti promova actiunea de divort si in Romania.

Apreciez ca puteti promova actiunea de divort si in Italia ( durata procesului este, insa , mai mare ).

unde sunt copiii?