Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort in Romania pentru cetatenii UE
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort in Romania pentru cetatenii UE

stimati consultanti
traiesc in concubinaj de opt ani cu un cetatean italian,separat consensual de sotie doresc sa precizez ca nu sunt eu cauza separarii lor aceasta a fost facuta prin anul 2005-2006,au un copil minor 16 ani care locuieste cu mama(au ajuns de comun acord in fata judecatorului,) ea si-a refacut viata avand un copil cu un alt barbat, dar nu vrea nici sa auda de semnarea actelor de divort.intrebarea mea este, se pot inainta actele de divort in tara noastra?cat ar costa in timp si bani acest divort?la care sotia nu se va prezenta cu siguranta..odata cu inaintarea actelor de divort si obtinerea acestuia poate fi considerat valid si in fata legii italiene?va rog mult raspundeti-mi..din aceasta situatie nu stiu cum sa mai ies...
in speranta unui raspuns afirmativ va multumesc anticipat.
Cred ca domnul este cel care ar trebui sa gaseasca solutii de iesire pt ca problema nerezolvata este la el.

In orice caz in Romania nu pot divorta. Nici nu s-a incheiat casatoria pe teritoriul nostru, nici nu au cetatenie romana si nici ultimul lor domiciliu comun nu a fost in Romania.

In Italia va tb sa isi rezolve problema.
va multumesc pentru raspuns, combatem amandoi cu acesta problema, am luat hotararea de a va scrie deoarece multe casatorii au fost desfacute pe teritoriul tarii noastre, au facut si emisiune la tv pe acest subiect..fiind toti cetateti europeni spuneau ca e posibil divortul.
Apreciez ca divortul poate fi solutionat si de catre instantele de judecata din Romania.

Art. 2597
Alegerea legii aplicabile divorţului
Soţii pot alege de comun acord una dintre următoarele legi aplicabile divorţului:
a) legea statului pe teritoriul căruia soţii au reşedinţa obişnuită comună la data convenţiei de alegere a legii aplicabile;
b) legea statului pe teritoriul căruia soţii au avut ultima reşedinţa obişnuită comună, dacă cel puţin unul dintre ei mai locuieşte acolo la data convenţiei de alegere a legii aplicabile;
c) legea statului al cărui cetăţean este unul dintre soţi;
d) legea statului pe teritoriul căruia soţii au locuit cel puţin 3 ani;
e) legea română.

Căsătoria
Art. 2598
Data convenţiei de alegere a legii aplicabile
(1) Convenţia de alegere a legii aplicabile divorţului se poate încheia sau modifica cel mai târziu până la data sesizării autorităţii competente să pronunţe divorţul.
(2) Cu toate acestea, instanţa judecătorească poate să ia act de acordul soţilor cel mai târziu până la primul termen de judecată la care părţile au fost legal citate.

Art. 2600
Legea aplicabilă divorţului
(1) În lipsa alegerii legii de către soţi, legea aplicabilă divorţului este:
a) legea statului pe teritoriul căruia soţii au reşedinţa obişnuită comună la data introducerii cererii de divorţ;
b) în lipsa reşedinţei obişnuite comune, legea statului pe teritoriul căruia soţii au avut ultima reşedinţă obişnuită comună, dacă cel puţin unul dintre soţi mai are reşedinţa obişnuită pe teritoriul acestui stat la data introducerii cererii de divorţ;
c) în lipsa reşedinţei obişnuite a unuia din soţi pe teritoriul statului unde aceştia au avut ultima reşedinţă obişnuită comună, legea cetăţeniei comune a soţilor la data introducerii cererii de divorţ;
d) în lipsa cetăţeniei comune a soţilor, legea ultimei cetăţenii comune a soţilor, dacă cel puţin unul dintre ei a păstrat această cetăţenie la data introducerii cererii de divorţ;
e) legea română, în toate celelalte cazuri.

(2) Dacă legea străină, astfel determinată, nu permite divorţul ori îl admite în condiţii deosebit de restrictive, se aplică legea română, în cazul în care unul dintre soţi este, la data cererii de divorţ, cetăţean român sau are reşedinţa obişnuită în România.

(3) Prevederile alin. (2) sunt aplicabile şi în cazul în care divorţul este cârmuit de legea aleasă de soţi.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat