Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constatare drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constatare drept de proprietate

Pe terenul unei societati comerciale se afla 2 constructii apartinand altor firme.
Proprietara terenului este o intreprindere transformata in societate comerciala conform Legii 15/1990.
Pe terenul asupra caruia are certificat de atestare a dreptului de proprietate se afla doua constructii vechi ( de dinainte de 1989 ) al caror proprietar nu este.
Constructiile au fost intabulate ca fiind ale societatii proprietare a terenului insa aceasta nu plateste impozite pentru ele. In schimb le foloseste din 1990 si pana astazi fara ca proprietarii constructiilor sa fi revendicat ceva.
Nu se cunosc proprietarii constructiilor. Ce este de facut ?
Proprietarul terenului vrea sa modernizeze cladirile si sa le inchirieze insa nu poate dovedi ca este proprietar al constructiilor.
Face actiune in constatarea implinirii termenului de prescriptie achizitiva de 30 de ani.....
sabinna a scris:

Pe terenul asupra caruia are certificat de atestare a dreptului de proprietate se afla doua constructii vechi ( de dinainte de 1989 ) al caror proprietar nu este.
Constructiile au fost intabulate ca fiind ale societatii proprietare a terenului insa aceasta nu plateste impozite pentru ele. In schimb le foloseste din 1990 si pana astazi fara ca proprietarii constructiilor sa fi revendicat ceva.
Nu se cunosc proprietarii constructiilor. Ce este de facut ?
Proprietarul terenului vrea sa modernizeze cladirile si sa le inchirieze insa nu poate dovedi ca este proprietar al constructiilor.

Prea multe contradicţii în doar cîteva fraze.

Dacă este proprietar tabular asupra terenului, dacă construcţiile sunt întabulate pe numele aceluiaşi proprietar tabular, atunci de unde concluziile potrivit cărora ba nu este proprietar, ba nu se cunosc proprietarii, ba nu poate dovedi că este proprietar?

Are cartea funciară ca dovadă a dreptului de proprietate. Mai are art.900 Cod civil (prezumţia existenţei dreptului tabular). Ce să mai constate instanţa? Despre ce uzucapiune mai putem vorbi, cînd societatea are înscris în CF dreptul de proprietate asupra construcţiilor, drept pe care nu i-l contestă nimeni?
Conform precizarii initiale a petentului, respectiv:
"Pe terenul unei societati comerciale se afla 2 constructii apartinand altor firme" , care mai arata si ca:"

"Pe terenul asupra caruia are certificat de atestare a dreptului de proprietate se afla doua constructii vechi ( de dinainte de 1989 ) al caror proprietar nu este."
Tocmai de aceea se poate invoca cu success doar uzucapiunea. In caz contrar nu va reusi sa devina proprietar, deoarece are aceasta calitate de prorpietar doar pe teren, nu si pe cele doua constructii.

Conform aceleiaşi precizări iniţiale, din care citez:

Constructiile au fost intabulate ca fiind ale societatii proprietare a terenului

Cu alte cuvinte, societatea este proprietarul tabular al construcţiilor. Ce ar putea să ceară instanţei? Să constate că este proprietar pe construcţii, cînd asta rezultă din conţinutul (de nimeni contestat) al cărţii funciare? Să dispună întabularea construcţiilor deja întabulate pe numele societăţii?
Cred ca s-a incurcat in precizari, nestiind exact situatia imobilelor.....Dupa verificare va rezolva problema fie invocand uzucapiunea in prima variant, fie executandu-si drepturile de proprietar tabular, in a doua....Cred ca a inteles ce are de facut in ambele situatii.