Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Gestiunea deseurilor
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Gestiunea deseurilor

imi puteti spune care sunt CAEN urile obligate sa isi gestioneze deseurile (respectiv contract separt cu rebu chiar daca sunt in incinta unui spatiu comercial care are la randul sau contract)si conf carui act normativ?
Conform Legii 211/2011 toti generatorii de deseuri au obligatia gestionarii corespunzatoare a deseurilor, respectiv au obligatia valorificarii sau eliminarii prin operatori economici autorizati.
adica intr-un Mall de exemplu, fiecare magazin in parte are contract separat? care sunt "generatorii de deseuri? intra in aceeasi categorie de generatori un restaurant si un magazin de haine???
Gestionarea deseurilor si raportarile care se fac catre autoritati sunt reglementate si de HG 856/2002.
Nu stiu exact care este situatia in Mall. In mod normal, intr-un mall se inchiriaza doar spatiul, fiecare societate isi indeplineste obligatiile pe care le are conform legilor in vigoare (deci, cred ca fiecare trebuie sa aiba un contract cu o societate care valorifica / elimina deseurile in functie de deseurile generate).
Referitor la a II-a intrebare, da, atat restaurantele cat si magazinele de haine au statutul de generatori de deseuri. Diferenta consta in tipurile de deseuri generate (conform anexei 2 din HG 856/2002)