Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua vin si eu cu o intrebare.

Sotul si sotia in timpul vietii cumpara o casa.Sotul moare,iar dupa moartea lui se afla ca dintr-o prima casatorie acesta are un fiu.Dupa moartea lui fiul sotului doreste parte de avere.Sotul si sotia impreuna nu au copii.Ce drept are fiul la casa cand sotia decedatului nu doreste sa i dea nimic.Va multumesc
3/8 din casă. ce vrea soția supraviețuitoare e una, ce zice legea e alta.
Multumesc frumos pentru raspuns
Sau chiar mai mult de 3/8 din casă, dacă dovedeşte faptul că tatăl său a avut o contribuţie mai mare la achiziţionarea casei, situaţie în care cota soţiei supravieţuitoare după încetarea comunităţii nu va fi de 1/2, ci mai mică.
fiul are dreptul la 3-4 din masa succesorala (masa succesorala= 1/2 din imobil, in conditiile descrise de dumneavoastra), asta in situatia in care nu exista testament facut in favoarea sotiei. daca exista vreun testament, atunci are dreptul la jumatate din 3/4.

oricum, in cadrul procedurii succesorale , inainte de eliberarea certificatului de mostenitor se face lichidarea comunitatii de bunuri. ceea ce presupune ca sotul supravituitor stabilebste impreuna cu ceilalti mostenitori, contributia fiecarui sot la bunurile dobandite in timpul casatoriei. poate contributia sotiei la bunuri a fost mai mare. si atunci in masa succesorala va intra numai ceea ce ramane ca si contributie a sotului decedat.

antonia77 a scris:

fiul are dreptul la 3-4 din masa succesorala (masa succesorala= 1/2 din imobil, in conditiile descrise de dumneavoastra), asta in situatia in care nu exista testament facut in favoarea sotiei. daca exista vreun testament, atunci are dreptul la jumatate din 3/4.

oricum, in cadrul procedurii succesorale , inainte de eliberarea certificatului de mostenitor se face lichidarea comunitatii de bunuri. ceea ce presupune ca sotul supravituitor stabilebste impreuna cu ceilalti mostenitori, contributia fiecarui sot la bunurile dobandite in timpul casatoriei. poate contributia sotiei la bunuri a fost mai mare. si atunci in masa succesorala va intra numai ceea ce ramane ca si contributie a sotului decedat.

Va multumesc pentru raspuns,dar copilul daca se ajunge la partaj si sotia are castig mai mic decat copilul aceasta e nevoita sa vanda casa sau sa paraseasca casa in favoarea copilului