Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ordin de compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ordin de compensare

Buna ziua,
Va solicit un raspuns la urmatoarea nelamurire: sunt agentul economic initiator al unui ordin de compensare cu o societate. Nu stiu care exemplar de ordin ramane la mine si care merge la egentul economic destinatar. Am intrebat 2 persoane care lucreaza in contabilitate, dar am primit raspunsuri diferite.
Daca el este initiatorul, care ramane la el, care il opresc eu?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua,
La ordinele de compensare ,regimul este invers ca la facturi;adica exemplarul albastru ramane la initiator .
O zi buna!
Trebuie sa detineti, in urma compensarii.,exemplarul albastru emis de dumneavoastra si exemplarul rosu emis de partener.

In acelasi timp, atrag atentia asupra urmatorului aspect:

În cazul compensării între persoane juridice se aplică prevederile Hotărârii
Guvernului nr. 685/1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind
monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenţă ale contribuabililor, persoane
juridice, în vederea diminuării blocajului financiar şi a pierderilor din economie, şi
a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenţă ale
contribuabililor, persoane juridice, cu modificările şi completările ulterioare,
menţionate în norme, care stabilesc documentele şi procedura de urmat astfel:
1) pentru facturi cu sume restante mai vechi de 30 de zile şi care au o
valoare individuală mai mare de 10.000 lei, compensarea trebuie realizată
pe baza ordinul de compensare emis de IMI (Institutul de Management şi
Informatică)
2) pentru facturi cu sume mai noi de 30 de zile, cu o valoare individuală
mai mică de 10.000 lei:
i) în cazul în care persoanele juridice optează să intre în sistemul de
compensare prevăzut de H.G. nr. 685/1999, compensarea se va
realiza prin IMI, conform pct. 1,
ii) în cazul în care persoanele juridice nu optează să intre în
sistemul de compensare prevăzut de H.G. nr. 685/1999,
compensarea se realizează pe baza documentelor prevăzute de H.G.
nr. 685/1999.
Buna ziua,
Va multumesc mult pentru informatii. Daca valoarea facturii este de 18155 lei, emisa in 09.10.2013, o pot compensa in 4 decembrie, impartind suma in 2 ordine de compensare?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Nu se pot face 2 ordine de compensare pentru acelasi obiect.
Dat fiind faptul ca valoarea depaseste 10.000 lei si este restanta de mai mult de 30 de zile,
compensarea trebuie realizată pe baza ordinul de compensare emis de IMI (Institutul de Management şi Informatică)