Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Legalitatea grevei
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Legalitatea grevei

Codul de dialog social precizeaza ca:
ART. 128-(1) Contractele colective de muncă se pot negocia la nivel de unităţi, grupuri de unităţi şi sectoare de activitate.
ART. 129-(1) Negocierea colectivă este obligatorie numai la nivel de unitate, cu excepţia cazului în care unitatea are mai puţin de 21 de angajaţi.
ART. 164-Pe durata valabilităţii unui contract sau acord colectiv de muncă angajaţii nu pot declanşa conflictul colectiv de muncă.

1.Exista contract de munca la nivel de sector.
2. Negociem contractul la nivel de unitate.
3.Angajatorul nu accepta revendicarile.
4. Se poate declansa conflictul de munca?
Greva poate fi declarata numai daca, in prealabil, au fost epuizate posibilitatile de solutionare a conflictului colectiv de munca prin procedurile obligatorii prevazute de prezenta lege, numai dupa desfasurarea grevei de avertisment si daca momentul declansarii acesteia a fost adus la cunostinta angajatorilor de catre organizatori cu cel putin doua zile lucratoare inainte.

art.161 Legea nr.62/2011:
Conflictele colective de munca pot fi declansate in urmatoarele situatii:
a) angajatorul sau organizatia patronala refuza sa inceapa negocierea unui contract ori acord colectiv de munca, in conditiile in care nu are incheiat un astfel de contract sau acord ori cel anterior a incetat;

b) angajatorul sau organizatia patronala nu accepta revendicarile formulate de angajati;

c) partile nu ajung la o intelegere privind incheierea unui contract sau acord colectiv de munca pana la data stabilita de comun acord pentru finalizarea negocierilor.
Asadar pot face greva chiar daca am contract colectiv de munca in baza art. 161-b ?
Da, se poate declansa conflictul colectiv de munca, in speta.