Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna seara! Ar putea o persoana care si-a dat demisia din Mapn, in februarie, sa intre in somaj?Si daca da, ar trebui sa ceara o adeverinta de la ultimul loc de munca( acesta fiind armata)? Va intreb deoarece am auzit ca cine demisioneaza, nu au dreptul la somaj, ma gandesc totusi ca au trecut niste luni, conteaza asta?
1. - Pentru a bneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa-i inceteze CIM din motive neimputabile lui.
- Demisia este un motiv imputabil salariatului.

2. Poate sa incheie un CIM pe perioada determinata (sa zicem o luna) si la incetarea de drept a acestuia (art.56(1), lit.i) din Codul muncii), la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat va putea beneficia de indemnizatie de somaj daca in cele 24 luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj are 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

3. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.